We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Varta 1x 1.55V V 76 PX Single-use battery SR44 Silver-Oxide (S)
SKU
4075101401
Category: Household Batteries
| SKU | 4075101401 |
|---|---|
| EAN | 4008496274062 |
| Manufacturer | Varta |
| Availability | Out of Stock |
- The complete range, consisting of lithium, silver and Alkaline-manganese cells.
- Useable in numerous electronic devices, such as car keys, calculators, cameras and remote controls.
- Useable in numerous electronic devices, such as car keys, calculators, cameras and remote controls.
| Battery | |
|---|---|
| Battery size(s) | SR44 |
| Battery type | Single-use battery |
| Battery voltage | 1.55 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Silver |
| Battery technology | Silver-Oxide (S) |
| Weight & dimensions | |
| Height | 5.4 mm |
| Diameter | 1.16 cm |
| Package width | 54 mm |
| Package depth | 66 mm |
| Package height | 8 mm |
| Package weight | 3 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 54 mm |
| Package depth | 66 mm |
| Package height | 8 mm |
| Package weight | 3 g |
| Features | |
| Battery form factor | Button/coin |
| Battery voltage | 1.55 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Silver |
| Battery technology | Silver-Oxide (S) |
| Other features | |
| Battery form factor | Button/coin |
| Type | V 76 PX |
| Battery type | Single-use battery |