We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Intenso 7501910 household battery Single-use battery AAA Alkaline
SKU
7501910
- Battery type: Alkaline Manganese (mercury free)
- Battery size: IEC: LR03, ANSI: AAA
- Normal voltage: 1.5V
- Nominal capacity: 1250 mAh
- Type: AAA, LR03, Micro; Alkaline
Category: Household Batteries
| SKU | 7501910 |
|---|---|
| EAN | 4034303027132 |
| Manufacturer | Intenso |
| Availability | Out of Stock |
Multi-purpose battery: suitable for all applications
Ideal for everyday use
Excellent performance
Maximum safety through IEC certification
Well-known high & reliable Intenso quality
Ideal for everyday use
Excellent performance
Maximum safety through IEC certification
Well-known high & reliable Intenso quality
| Battery | |
|---|---|
| Battery size(s) | AAA |
| Battery type | Single-use battery |
| Battery voltage | 1.5 V |
| Number of batteries included | 10 pc(s) |
| Battery capacity | 1250 mAh |
| Product colour | Black, Yellow |
| Battery life | 5 year(s) |
| Battery technology | Alkaline |
| Heavy metals free | Hg (mercury) |
| Certification | 2006/66/EC, IEC60086-1-2, IEC60086-5 |
| Certificates | |
| Certification | 2006/66/EC, IEC60086-1-2, IEC60086-5 |
| Compliance certificates | CE |
| Weight & dimensions | |
| Height | 44 mm |
| Diameter | 1 cm |
| Weight | 11 g |
| Features | |
|---|---|
| Battery life | 5 year(s) |
| Heavy metals free | Hg (mercury) |
| Battery voltage | 1.5 V |
| Number of batteries included | 10 pc(s) |
| Battery capacity | 1250 mAh |
| Product colour | Black, Yellow |
| Certification | 2006/66/EC, IEC60086-1-2, IEC60086-5 |
| Battery technology | Alkaline |
| Technical details | |
| Compliance certificates | CE |
| Other features | |
| Battery type | Single-use battery |