We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Esperanza EZA101R household battery Rechargeable battery AAA Nickel-Metal Hydride (NiMH)
SKU
EZA101R - 5901299923139
Category: Household Batteries
| SKU | EZA101R - 5901299923139 |
|---|---|
| EAN | 5901299923139 |
| Manufacturer | Esperanza |
| Availability | Out of Stock |
Rechargeable batteries Esperanza combine the latest technology of modern nickel metal hydride rechargeable batteries with the advantages of conventional alkaline batteries and replace them perfectly. At the same time they affect less pollution of the environment and allow to achieve significant financial savings. By optimizing cell technology with the ability to load and use in the production of high-quality components has minimized the effect of self-discharge. Rechargeable batteries Esperanza after one year holds 85% of its nominal capacity.
| Battery | |
|---|---|
| Battery size(s) | AAA |
| Battery type | Rechargeable battery |
| Battery voltage | 1.2 V |
| Number of batteries included | 2 pc(s) |
| Battery capacity | 1000 mAh |
| Product colour | Pink |
| Battery technology | Nickel-Metal Hydride (NiMH) |
| Battery recharge cycles (max) | 1000 |
| Features | |
|---|---|
| Battery voltage | 1.2 V |
| Number of batteries included | 2 pc(s) |
| Battery capacity | 1000 mAh |
| Product colour | Pink |
| Battery technology | Nickel-Metal Hydride (NiMH) |
| Other features | |
| Battery type | Rechargeable battery |