We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Energizer CR 2 Single-use battery Lithium
SKU
8248028
Category: Household Batteries
| SKU | 8248028 |
|---|---|
| Manufacturer | Energizer |
| Availability | Out of Stock |
For the countless electronic gadgets that you can’t live without, get the latest lithium battery technology that’s proven to be the world’s longest lasting AA and AAA batteries in high-tech devices.
Because today’s high-tech devices demand more powerful batteries, we engineered Energizer Ultimate Lithium, Energizer Advanced Lithium and Energizer Rechargeable to deliver optimal performance.
Because today’s high-tech devices demand more powerful batteries, we engineered Energizer Ultimate Lithium, Energizer Advanced Lithium and Energizer Rechargeable to deliver optimal performance.
| Battery | |
|---|---|
| Battery type | Single-use battery |
| Battery voltage | 3 V |
| Battery capacity | 800 mAh |
| Product colour | Blue, White |
| Battery technology | Lithium |
| Weight & dimensions | |
| Width | 27 mm |
| Depth | 15.6 mm |
| Height | 0 mm |
| Weight | 11 g |
| Features | |
|---|---|
| Battery voltage | 3 V |
| Battery capacity | 800 mAh |
| Product colour | Blue, White |
| Battery technology | Lithium |
| Other features | |
| Battery type | Single-use battery |