We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Getac S510 - Dual Bay Battery Charger w/ 90W A
SKU
GCMCER
Category: Battery Chargers
| SKU | GCMCER |
|---|---|
| Manufacturer | Getac |
| Availability | Out of Stock |
Getac B360 External Dual-Bay Charger is designed to charge up to 2 B360 batteries at the same time. It provides you the benefit of charging and storing the 2 batteries together when there are limited space and power sockets.The two bays have two channels, each with their own LED power indicators. The integrated five-light LED power indicators display the charge of each battery.
| Features | |
|---|---|
| Suitable for | Laptop battery |
| Power source type | AC |
| Compatible products | B360, B360 Pro |
| Number of batteries supported | 2 |
| Compatible battery technologies | Lithium Polymer (LiPo), Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Brand compatibility | Getac |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Output voltage | 17.4 V |
| Output current | 4 A |
| Power source type | AC |
| Battery | |
| Batteries included | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 180 mm |
| Depth | 160 mm |
| Height | 72.5 mm |
| Weight | 1.2 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| AC adapter included | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| AC adapter included | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| AC adapter included | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Performance | |
| Compatible products | B360, B360 Pro |
| Number of batteries supported | 2 |
| Compatible battery technologies | Lithium Polymer (LiPo), Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |