We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
SumUp Air smart card reader White
SKU
802600101
Category: Smart Card Readers
| SKU | 802600101 |
|---|---|
| EAN | 4260325421102 |
| Manufacturer | SumUp |
| Availability | In Stock |
Accept all payments
From Chip&PIN to contactless, to Google Pay and Apple Pay, accept payments from Visa, VPay, Mastercard, Maestro, American Express, Diners Club, Discover, and Union Pay.
Portable
The lightweight Air can be used anywhere with WiFi or data coverage, so it can travel with your business. You can process 500 transactions on a single charge, and it comes with a micro-USB cable for recharging.
Easy
Simply log in to the SumUp App and connect your reader to your smartphone or tablet via Bluetooth 4.0 (or higher).
From Chip&PIN to contactless, to Google Pay and Apple Pay, accept payments from Visa, VPay, Mastercard, Maestro, American Express, Diners Club, Discover, and Union Pay.
Portable
The lightweight Air can be used anywhere with WiFi or data coverage, so it can travel with your business. You can process 500 transactions on a single charge, and it comes with a micro-USB cable for recharging.
Easy
Simply log in to the SumUp App and connect your reader to your smartphone or tablet via Bluetooth 4.0 (or higher).
| Features | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Payment methods supported | Contactless, Credit card, Debit card, EMV (Chip & PIN), Mobile wallet |
| Product type | POS terminal |
| Technical details | |
| Product colour | White |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Width | 84 mm |
| Height | 84 mm |
| Depth | 23 mm |
| Weight | 141 g |
You may also be interested in
| Product |
New
SumUp Air smart card reader White
Login for pricing
|
Hot Product
HID Identity OMNIKEY 5025 smart card r...
Login for pricing
|
ACS ACR1281S-C1 DualBoost II smart car...
Login for pricing
|
Bestseller
HID Identity OMNIKEY 5422 smart card r...
Login for pricing
|
Recommended
ACS ACR1281U-C1 DualBoost II smart car...
Login for pricing
|
Popular
SumUp Air and Cradle
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
802600101
|
R50250001-GR
|
ACR1281S-C1ACSA
|
R54220301
|
ACR1281U-C1ACSA
|
800604901
|
| Manufacturer |
SumUp
|
HID Identity
|
ACS
|
Omnikey
|
ACS
|
SumUp
|





