We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Adesso SCR-200 smart card reader Indoor USB USB 2.0 Black
SKU
SCR-200
Login for pricing
In Stock:
0 available
Smart Carder Reader, USB 2.0 / 1.1, 83.5 x 32 x 14.55 mm, 20 g
Category: Smart Card Readers
| SKU | SCR-200 |
|---|---|
| EAN | 0783750010009 |
| Manufacturer | Adesso |
| Availability | Out of Stock |
CAC USB Smart Card Reader
CAC ( Common Access Card) smart card reader is an easy-to-install USB device suited for all contact smart card operations like online-banking or digital signature applications.SCR-200-1psd copy
Card Compatibility
Support banks, post office, chip cards issued all over the country. Can be used for CAC (Common Access Card), Government ID, National ID For all contact smart card operations like online-banking or digital signature applications: ActivClient, AKO, OWA, DKO, JKO, NKO, BOL, GKO, Marinenet, AF Portal, Pure Edge Viewer, ApproveIt, DCO, DTS, LPS, Disa Enterprise Email etc. Compatible with a wide variety of smart card operations for digital authentication and security, Network ATM transfer, payment, balance inquiries, Tax, water, electricity payment, Credit card bill payment, cash card payment. Support memory cards reader / writer include SD Card /micro SD Card/ M2 / MS / SIM Card.
SCR-200-1-Certified USB copyPlug and Play
Plug and Play, no driver needed.
CAC ( Common Access Card) smart card reader is an easy-to-install USB device suited for all contact smart card operations like online-banking or digital signature applications.SCR-200-1psd copy
Card Compatibility
Support banks, post office, chip cards issued all over the country. Can be used for CAC (Common Access Card), Government ID, National ID For all contact smart card operations like online-banking or digital signature applications: ActivClient, AKO, OWA, DKO, JKO, NKO, BOL, GKO, Marinenet, AF Portal, Pure Edge Viewer, ApproveIt, DCO, DTS, LPS, Disa Enterprise Email etc. Compatible with a wide variety of smart card operations for digital authentication and security, Network ATM transfer, payment, balance inquiries, Tax, water, electricity payment, Credit card bill payment, cash card payment. Support memory cards reader / writer include SD Card /micro SD Card/ M2 / MS / SIM Card.
SCR-200-1-Certified USB copyPlug and Play
Plug and Play, no driver needed.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | Taiwan |
| Placement supported | Indoor |
| Keypad integrated | No |
| Compliance industry standards | PC/SC 2.0 |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| SIM card support | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), SD |
| Easy to use | Yes |
| Product type | Universal smart card reader |
| Application area | Access control |
| Technical details | |
| Package type | Box |
| Country of origin | Taiwan |
| Placement supported | Indoor |
| Keypad integrated | No |
| Supported protocols | T0, T1 |
| Compliance industry standards | PC/SC 2.0 |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 81 mm |
| Package depth | 133 mm |
| Package height | 32 mm |
| Package weight | 680 g |
| Width | 835 mm |
| Height | 32 mm |
| Depth | 14.6 mm |
| Weight | 20 g |
| Design | |
| Country of origin | Taiwan |
| Placement supported | Indoor |
| Keypad integrated | No |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Supported protocols | T0, T1 |
| Compliance industry standards | PC/SC 2.0 |
| Interface | USB 2.0 |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Power source | USB |
| System requirements | |
| Mac compatibility | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows Vista, Windows XP, Windows 2000 |
| Packaging data | |
| Package width | 81 mm |
| Package depth | 133 mm |
| Package height | 32 mm |
| Package weight | 680 g |
| Package type | Box |