We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RF IDeas WAVE ID SP Plus USB access control reader Black
SKU
RDR-805H1BKU-R
- USB models connect directly to a USB port and can be configured to send data as keystroking or non-keystroking
- Compatible with Windows XP, 7, 8.1, 10; Linux and Mac OS
- Compatible with a variety of purpose-built devices such as multifunction printers, time clocks, kiosks or protective enclosures
- Standard four card configurations (two are pre-set; two are user-definable)
- Ideal for enrollment into third-party software or for single sign-on integrators
- User-adjustable beeper volume can be set to high, low or off as appropriate for the work environment
- 13.56 MHz auto-tuning ensures optimal power transfer to avoid interference
- Supports both LEGIC advantTM and primeTM smart cards
Category: Access Control Readers
| SKU | RDR-805H1BKU-R |
|---|---|
| Manufacturer | RF IDEAS |
| Availability | Out of Stock |
WAVE ID® SP Plus
As one of our most flexible offerings, the WAVE ID SP Plus card reader is a dual-frequency smart card reader. For single frequency requirements, the WAVE ID SP is available for 13.56 MHz credentials. Both the WAVE ID SP Plus and WAVE ID SP maximize the value of your existing card system—from proximity to contactless smart card—making use of that data for additional security protection for applications such as printers, healthcare devices, process controllers, autonomous robots and more. This slim, dual-frequency card reader is also “future-proofed” with the capability to update SIM technology to read 800, 805 and 80M cards based on your credential needs.
As one of our most flexible offerings, the WAVE ID SP Plus card reader is a dual-frequency smart card reader. For single frequency requirements, the WAVE ID SP is available for 13.56 MHz credentials. Both the WAVE ID SP Plus and WAVE ID SP maximize the value of your existing card system—from proximity to contactless smart card—making use of that data for additional security protection for applications such as printers, healthcare devices, process controllers, autonomous robots and more. This slim, dual-frequency card reader is also “future-proofed” with the capability to update SIM technology to read 800, 805 and 80M cards based on your credential needs.
| Technical details | |
|---|---|
| RFID frequency | 13.56 MHz |
| Windows operating systems supported | Windows XP, Windows 7, Windows 8, Windows 10 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Type | USB access control reader |
| Authentication type | Access chip/card |
| Access chip/card reader | Yes |
| Product colour | Black |
| Maximum cable length | 0.15 m |
| Buzzer | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Software development kit (SDK) support | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| PC connected | Yes |
| Maximum cable length | 0.15 m |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption | 100 mA |
| Input voltage | 9 V |
| Weight & dimensions | |
| Width | 50.8 mm |
| Weight | 76.6 g |
| Height | 15.2 mm |
| Depth | 76.2 mm |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating temperature (T-T) | -25 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |