We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RF IDeas WAVE ID Solo Basic access control reader Black
SKU
RDR-63W1AKU
Login for pricing
In Stock:
0 available
RDR-63W1AKU WAVE ID® Solo Keystroke Indala 26 bit Wall-mount Black USB Reader
- Manages employee identification and mustering
- Ideal for time and attendance, training meetings, visitor management
- Eliminates errors associated with individual ID, manual or keystroke entry
- Integrates into your software or hardware product through the use of the Universal Software Developer’s Kit (SDK)
Category: Access Control Readers
| SKU | RDR-63W1AKU |
|---|---|
| Manufacturer | RF IDEAS |
| Availability | Out of Stock |
WAVE ID® Solo
WAVE ID Solo read-only readers were designed for customers seeking to leverage their existing card system for applications beyond building access. Providing exceptional protection while maximizing security on devices such as printers, healthcare technologies, process controllers, autonomous robots and more. The WAVE ID Solo delivers plug and play functionality with proximity and contactless smart cards and integrates with all leading operating systems, applications and embedded controllers. The 13.56 MHz model is compatible with most contactless smart cards and the 125 kHz proximity model provides error-free identification for over 300 million physical access cards in use worldwide.
WAVE ID Solo read-only readers were designed for customers seeking to leverage their existing card system for applications beyond building access. Providing exceptional protection while maximizing security on devices such as printers, healthcare technologies, process controllers, autonomous robots and more. The WAVE ID Solo delivers plug and play functionality with proximity and contactless smart cards and integrates with all leading operating systems, applications and embedded controllers. The 13.56 MHz model is compatible with most contactless smart cards and the 125 kHz proximity model provides error-free identification for over 300 million physical access cards in use worldwide.
| Technical details | |
|---|---|
| RFID frequency | 13.56 MHz |
| Windows operating systems supported | Windows XP, Windows 7, Windows 8, Windows 10 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Type | Basic access control reader |
| Authentication type | Access chip/card |
| Access chip/card reader type | Contactless |
| Access chip/card reader | Yes |
| Product colour | Black |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Buzzer | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Software development kit (SDK) support | Yes |
| Ports & interfaces | |
| PC connected | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption | 150 mA |
| Weight & dimensions | |
| Width | 52.1 mm |
| Weight | 121.9 g |
| Height | 90.2 mm |
| Depth | 16 mm |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating temperature (T-T) | -25 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |