We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RF IDeas WAVE ID Plus Mini V3 USB access control reader Black
SKU
RDR-80532BKU
- Four ID card configurations (2 are pre-set and all four are user definable)
- Auto-tuning for 13.56 MHz antenna to optimize performance in various environments
- User-selectable volume control including a beeper on/off setting
- Support for iCLASS® ID, SE and Seos® (800 models only)
- New compact and modern design
- Articulated cable and rubber feet provide secure desktop placement
Category: Access Control Readers
| SKU | RDR-80532BKU |
|---|---|
| Manufacturer | RF IDEAS |
| Availability | In Stock |
Our smallest and most capable desktop reader yet supports nearly all proximity and contactless credentials worldwide.
Superior Security just got Smaller
The versatile WAVE ID Plus Mini reader combines proximity and contactless technologies into one reader that has the ability to hold four card configurations, enabling growing organizations to seamlessly integrate different ID card technologies. These credential readers are designed for customers seeking to leverage their existing card system for applications beyond building access.
Developed to read virtually any proximity or contactless card type in the world, the WAVE ID Plus Mini is the most powerful, robust reader on the market for identification, authentication, and access applications. Credential-based reader solutions eliminate the need to manually enter user names andpasswords, streamlining workflow and eliminating errors for identification.
Expanding Credential Identification Beyond Physical Access
The WAVE ID Plus Mini reader easily integrates into existing card access systems, allowing companies to leverage the same cards they use to get into the building for countless applications involving logical access to network, software applications, and equipment. Connecting directly into the USB port, the reader emulates keystrokes of the USB model card data on the login screen. Its plug-and-play functionality requires no software for seamless integration with common operating systems
and applications.
Developer-Friendly SDK
Software Developer Kits (SDKs) allow independent programmers to develop and enable their applications with the ability to read ID card identifi cation information directly off any of the proximity, contactless or magnetic swipe cards in use today. Software developers can easily create a solution that leverages the use of employee ID card data, resulting in added benefi ts to their applications such as single sign-on, QA tracking, cashless cafeteria, industrial vending or attendance.
Superior Security just got Smaller
The versatile WAVE ID Plus Mini reader combines proximity and contactless technologies into one reader that has the ability to hold four card configurations, enabling growing organizations to seamlessly integrate different ID card technologies. These credential readers are designed for customers seeking to leverage their existing card system for applications beyond building access.
Developed to read virtually any proximity or contactless card type in the world, the WAVE ID Plus Mini is the most powerful, robust reader on the market for identification, authentication, and access applications. Credential-based reader solutions eliminate the need to manually enter user names andpasswords, streamlining workflow and eliminating errors for identification.
Expanding Credential Identification Beyond Physical Access
The WAVE ID Plus Mini reader easily integrates into existing card access systems, allowing companies to leverage the same cards they use to get into the building for countless applications involving logical access to network, software applications, and equipment. Connecting directly into the USB port, the reader emulates keystrokes of the USB model card data on the login screen. Its plug-and-play functionality requires no software for seamless integration with common operating systems
and applications.
Developer-Friendly SDK
Software Developer Kits (SDKs) allow independent programmers to develop and enable their applications with the ability to read ID card identifi cation information directly off any of the proximity, contactless or magnetic swipe cards in use today. Software developers can easily create a solution that leverages the use of employee ID card data, resulting in added benefi ts to their applications such as single sign-on, QA tracking, cashless cafeteria, industrial vending or attendance.
| Technical details | |
|---|---|
| RFID frequency | 13.56 MHz |
| Windows operating systems supported | Windows XP, Windows 7, Windows 8, Windows 10 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Type | USB access control reader |
| Authentication type | Access chip/card |
| Access chip/card reader | Yes |
| Product colour | Black |
| Maximum cable length | 0.15 m |
| Buzzer | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Software development kit (SDK) support | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| PC connected | Yes |
| Maximum cable length | 0.15 m |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption | 185 mA |
| Input voltage | 9 V |
| Weight & dimensions | |
| Width | 42 mm |
| Weight | 72 g |
| Height | 13 mm |
| Depth | 74 mm |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating temperature (T-T) | -25 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
RF IDeas WAVE ID Plus Mini V3 USB acce...
Login for pricing
|
ELATEC TWN4 MultiTech 2 HF Basic acces...
Login for pricing
|
New
Ubiquiti UISP G2 Basic access control...
Login for pricing
|
Popular
Ubiquiti Access Reader G2 Basic access...
Login for pricing
|
Recommended
Ubiquiti Access Ultra Basic access con...
Login for pricing
|
Hot Product
Ubiquiti UA-G3-B access control reader...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RDR-80532BKU
|
T4BT-FB2BEL2
|
UA-G2
|
UA-G2-BLACK
|
UA-ULTRA
|
UA-G3-B
|
| Manufacturer |
RF IDEAS
|
Elatec
|
Ubiquiti
|
Ubiquiti
|
Ubiquiti
|
Ubiquiti
|
| Type |
USB access control reader
|
Basic access control reader
|
Basic access control reader
|
Basic access control reader
|
Basic access control reader
|
Basic access control reader
|
| Authentication type |
Access chip/card
|
N/A
|
N/A
|
Access chip/card
|
Access chip/card
|
Access chip/card
|





