We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RF IDeas WAVE ID Playback Basic access control reader Black
SKU
RDR-75W5AK7
Login for pricing
In Stock:
0 available
RDR-75W5AK7 WAVE ID Solo Keystroke Playback MIFARE Surface Mount Black 9v ext p.s. RS232 Reader
- No software required
- USB seamlessly interfaces with any system or existing software
- Allows several applications to be stored on a single contactless credential
- Utilizes a plug-and-play USB, RS-232, or Wiegand output
- HIPAA Compliant, IP67 Compliant
- User data provides seamless integration used for one- or two-factor log-on
Category: Access Control Readers
| SKU | RDR-75W5AK7 |
|---|---|
| Manufacturer | RF IDEAS |
| Availability | Out of Stock |
Maximizing the value and cost of an existing badge or control system is easy with the WAVE ID Playback. This multi-application solution interfaces contactless cards to existing applications and systems without the need to change or update these systems.
WAVE ID® Playback
Maximizing the value and cost of an existing badge or control system is easy with the WAVE ID Playback. This multi-application solution interfaces contactless cards to existing applications and systems without the need to change or update these systems.
The Playback readily installs without updates, software changes, pilot testing or training. No stressing over incompatibility issues or need for technical support, enabling users to change the locations being read on the contactless card. Playback can also be configured to read data already on the card and record data using the WAVE ID® Writer.
WAVE ID® Playback
Maximizing the value and cost of an existing badge or control system is easy with the WAVE ID Playback. This multi-application solution interfaces contactless cards to existing applications and systems without the need to change or update these systems.
The Playback readily installs without updates, software changes, pilot testing or training. No stressing over incompatibility issues or need for technical support, enabling users to change the locations being read on the contactless card. Playback can also be configured to read data already on the card and record data using the WAVE ID® Writer.
| Technical details | |
|---|---|
| RFID frequency | 13.56 MHz |
| Windows operating systems supported | Windows XP, Windows 7, Windows 8, Windows 10 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Type | Basic access control reader |
| Authentication type | Access chip/card |
| Access chip/card reader type | Contactless |
| Access chip/card reader | Yes |
| Product colour | Black |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Buzzer | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Software development kit (SDK) support | Yes |
| Ports & interfaces | |
| RS-232 ports | 1 |
| PC connected | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption | 150 mA |
| Input voltage | 9 V |
| Weight & dimensions | |
| Width | 42 mm |
| Weight | 113.39 g |
| Height | 13 mm |
| Depth | 74 mm |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating temperature (T-T) | -25 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |