We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RF IDeas WAVE ID Nano USB access control reader Black
SKU
RDR-75U1AKU
Login for pricing
In Stock:
0 available
RDR-75U1AKU WAVE ID® Nano Keystroke HID Prox Black Vertical USB-C Reader
- Includes features of desktop and surface mount readers in ultra-compact USB
- Auto tuning for contactless counters effects of card variability or environment
- Available in either 125 kHz proximity or 13.56 MHz contactless formats; integrating into existing contactless smart card systems
- Provides up to four badge/card configurations
- Revolutionary small size offers ultimate flexibility in solution opportunities
Category: Access Control Readers
| SKU | RDR-75U1AKU |
|---|---|
| Manufacturer | RF IDEAS |
| Availability | Out of Stock |
WAVE ID® Nano
The WAVE ID Nano USB-C reader incorporates all the features of the desktop readers into an ultra-compact and highly resistant USB form factor. Because the reader is designed to meet punishing military-grade specifications, it’s the ideal choice for user authentication and access in challenging environments and applications where security is critical.
Like all rf IDEAS® readers, the WAVE ID Nano USB-C reader inserted in a laptop or tablet helps technology-driven organizations protect critical data and information while giving authorized users mobility and peace of mind. Its ultra-compact size makes it easy for mobile workers— including first responders or military professionals—to do their jobs while complying with organizational guidelines for authentication, identification and access.
Highly Resistant
To comply with select MIL-STD-810 requirements that address “hostile environment” usage, the WAVE ID Nano USB-C reader features an over-molded design that is built to resist:
13.56 MHz Contactless Vertical (left) and 125 kHz Proximity Vertical (right)
Feature-Rich Small Reader Profile
The reader’s unsurpassed ruggedness and revolutionary small size offer flexibility in a wide variety of mission- critical integrations. The small form factor is not intrusive to the laptop user and avoids breakage costs common with larger dongle-style readers. This ultra-compact reader minimizes the required hardware components when embedded within housings or keyboards, for example, in IT applications where access control is required. The WAVE ID Nano USB-C reader with its Type-C USB connector is designed for this growing industry requirement.
Compatibility with Existing Badge Systems
The WAVE ID Nano USB-C reader easily integrates into existing 125 kHz proximity or 13.56 MHz contactless smart card systems and is compatible with most credential types worldwide.
Common Applications
Credential-based reader solutions help streamline workflow and avoid identification errors by eliminating the need to manually enter usernames and passwords. Here are some of the most common applications in key industries.
The WAVE ID Nano USB-C reader incorporates all the features of the desktop readers into an ultra-compact and highly resistant USB form factor. Because the reader is designed to meet punishing military-grade specifications, it’s the ideal choice for user authentication and access in challenging environments and applications where security is critical.
Like all rf IDEAS® readers, the WAVE ID Nano USB-C reader inserted in a laptop or tablet helps technology-driven organizations protect critical data and information while giving authorized users mobility and peace of mind. Its ultra-compact size makes it easy for mobile workers— including first responders or military professionals—to do their jobs while complying with organizational guidelines for authentication, identification and access.
Highly Resistant
To comply with select MIL-STD-810 requirements that address “hostile environment” usage, the WAVE ID Nano USB-C reader features an over-molded design that is built to resist:
13.56 MHz Contactless Vertical (left) and 125 kHz Proximity Vertical (right)
Feature-Rich Small Reader Profile
The reader’s unsurpassed ruggedness and revolutionary small size offer flexibility in a wide variety of mission- critical integrations. The small form factor is not intrusive to the laptop user and avoids breakage costs common with larger dongle-style readers. This ultra-compact reader minimizes the required hardware components when embedded within housings or keyboards, for example, in IT applications where access control is required. The WAVE ID Nano USB-C reader with its Type-C USB connector is designed for this growing industry requirement.
Compatibility with Existing Badge Systems
The WAVE ID Nano USB-C reader easily integrates into existing 125 kHz proximity or 13.56 MHz contactless smart card systems and is compatible with most credential types worldwide.
Common Applications
Credential-based reader solutions help streamline workflow and avoid identification errors by eliminating the need to manually enter usernames and passwords. Here are some of the most common applications in key industries.
| Technical details | |
|---|---|
| RFID frequency | 13.56 MHz |
| Windows operating systems supported | Windows XP, Windows 7, Windows 8, Windows 10 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Type | USB access control reader |
| Authentication type | Access chip/card |
| Access chip/card reader | Yes |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Yes |
| Software development kit (SDK) support | Yes |
| Ports & interfaces | |
| PC connected | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 10.5 mm |
| Weight | 4 g |
| Height | 21.1 mm |
| Depth | 13 mm |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |