We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RF IDeas WAVE ID Nano USB access control reader Black
SKU
RDR-7012AKU
- Includes features of desktop and surface mount readers in ultra-compact USB
- Auto tuning for contactless counters effects of card variability or environment
- Available in either 125 kHz proximity or 13.56 MHz contactless formats; integrating into existing contactless smart card systems
- Provides up to four badge/card configurations
- Revolutionary small size offers ultimate flexibility in solution opportunities
Category: Access Control Readers
| SKU | RDR-7012AKU |
|---|---|
| Manufacturer | RF IDEAS |
| Availability | Out of Stock |
WAVE ID® Nano is the world’s smallest badge reader. The WAVE ID Nano reader delivers all the features of desktop and surface-mount readers in an ultra-compact format. It is available for use with the traditional USB-A port and USB-C version.
WAVE ID® Nano
It is the world’s smallest badge reader. The WAVE ID Nano reader delivers all the features of desktop and surface-mount readers in an ultra-compact format. It is available for use with the traditional USB-A port or in an even smaller USB-C version to fit newer laptops, tablets and smartphones.
Both options are designed with an ultra-compact profile to minimize physical interference or any risk of breakage. In addition, the USB-C version complies with select MIL-STD-810 requirements to resist extremes of altitude, temperature, humidity, dust, vibration, shock and freeze/thaw cycles. They are ideal for first responders, military professionals or anyone who appreciates worry-free reliability.
With their small size, WAVE ID Nano readers can also be easily embedded in monitors, all-in-one PC’s and other hardware. Designed for on-the-go portability, they enable healthcare, government, manufacturing and enterprise employees to work remotely or move about freely, in any environment, while keeping valuable information reliably protected.
WAVE ID® Nano
It is the world’s smallest badge reader. The WAVE ID Nano reader delivers all the features of desktop and surface-mount readers in an ultra-compact format. It is available for use with the traditional USB-A port or in an even smaller USB-C version to fit newer laptops, tablets and smartphones.
Both options are designed with an ultra-compact profile to minimize physical interference or any risk of breakage. In addition, the USB-C version complies with select MIL-STD-810 requirements to resist extremes of altitude, temperature, humidity, dust, vibration, shock and freeze/thaw cycles. They are ideal for first responders, military professionals or anyone who appreciates worry-free reliability.
With their small size, WAVE ID Nano readers can also be easily embedded in monitors, all-in-one PC’s and other hardware. Designed for on-the-go portability, they enable healthcare, government, manufacturing and enterprise employees to work remotely or move about freely, in any environment, while keeping valuable information reliably protected.
| Technical details | |
|---|---|
| RFID frequency | 13.56 MHz |
| Windows operating systems supported | Windows XP, Windows 7, Windows 8, Windows 10 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Type | USB access control reader |
| Authentication type | Access chip/card |
| Access chip/card reader | Yes |
| Product colour | Black |
| Carrier frequency | 125 kHz |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| PC connected | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption | 150 mA |
| Input voltage | 9 V |
| Weight & dimensions | |
| Width | 15.7 mm |
| Weight | 5.67 g |
| Height | 22.4 mm |
| Depth | 19.3 mm |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |