We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RF IDeas RDR-6222AKU access control reader USB access control reader Black
SKU
RDR-6222AKU
Login for pricing
In Stock:
0 available
RDR-6222AKU Wave ID® Nano SDK 125 kHz CASI-RUSCO Black Horizontal Nano USB
- Includes features of desktop and surface mount readers in ultra-compact USB
- Auto tuning for contactless counters effects of card variability or environment
- Available in either 125 kHz proximity or 13.56 MHz contactless formats; integrating into existing contactless smart card systems
- Provides up to four badge/card configurations
- Revolutionary small size offers ultimate flexibility in solution opportunities
Category: Access Control Readers
| SKU | RDR-6222AKU |
|---|---|
| Manufacturer | RF IDEAS |
| Availability | Out of Stock |
WAVE ID® Nano
It is the world’s smallest badge reader. The WAVE ID Nano reader delivers all the features of desktop and surface-mount readers in an ultra-compact format. It is available for use with the traditional USB-A port or in an even smaller USB-C version to fit newer laptops, tablets and smartphones.
Both options are designed with an ultra-compact profile to minimize physical interference or any risk of breakage. In addition, the USB-C version complies with select MIL-STD-810 requirements to resist extremes of altitude, temperature, humidity, dust, vibration, shock and freeze/thaw cycles. They are ideal for first responders, military professionals or anyone who appreciates worry-free reliability.
With their small size, WAVE ID Nano readers can also be easily embedded in monitors, all-in-one PC’s and other hardware. Designed for on-the-go portability, they enable healthcare, government, manufacturing and enterprise employees to work remotely or move about freely, in any environment, while keeping valuable information reliably protected.
It is the world’s smallest badge reader. The WAVE ID Nano reader delivers all the features of desktop and surface-mount readers in an ultra-compact format. It is available for use with the traditional USB-A port or in an even smaller USB-C version to fit newer laptops, tablets and smartphones.
Both options are designed with an ultra-compact profile to minimize physical interference or any risk of breakage. In addition, the USB-C version complies with select MIL-STD-810 requirements to resist extremes of altitude, temperature, humidity, dust, vibration, shock and freeze/thaw cycles. They are ideal for first responders, military professionals or anyone who appreciates worry-free reliability.
With their small size, WAVE ID Nano readers can also be easily embedded in monitors, all-in-one PC’s and other hardware. Designed for on-the-go portability, they enable healthcare, government, manufacturing and enterprise employees to work remotely or move about freely, in any environment, while keeping valuable information reliably protected.
| Technical details | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows XP, Windows 7, Windows 8, Windows 10 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Type | USB access control reader |
| Authentication type | Access chip/card |
| Access chip/card reader type | Contactless |
| Access chip/card reader | Yes |
| Product colour | Black |
| Carrier frequency | 125 kHz |
| Ports & interfaces | |
| PC connected | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption | 150 mA |
| Weight & dimensions | |
| Width | 15.7 mm |
| Weight | 5.67 g |
| Height | 22.4 mm |
| Depth | 19.3 mm |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |