We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RF IDeas RDF-30542AKU access control reader Basic access control reader Black
SKU
RDF-30542AKU
Category: Access Control Readers
| SKU | RDF-30542AKU |
|---|---|
| Manufacturer | RF IDEAS |
| Availability | Out of Stock |
RF IDeas 82 Series card readers are designed for customers seeking to leverage their existing employee ID badges by integrating them into applications beyond door access. This unified platform of products is engineered to work with nearly all proximity, contactless and magnetic stripe card technologies, providing error-free identification to over a billion cards worldwide. The 82 Series readers integrate into your software or hardware product through the use of the RF IDeas Universal Software Developer Kit (SDK). In contrast to the Enroll readers, the 82 Series uses a callable DLL or other direct integration methods rather than keystroking (emulating a keyboard device). These low cost readers deliver the card ID in a format that applications recognize, offering nearly limitless possibilities for user identification and authentication. Non-Keystroking The USB model connects directly via any USB port. Unlike the pcProx Enroll product the 82 series does not use keystroking to send it's info but instead uses a callable DLL or serial ASCII command protocol. Compatibility Compatible with Windows CE, 98SE, 2000, 7, XP, Vista. No client side software is required. Improves accuracy of information and productivity Eliminates errors associated with individual identification. Versatile mounting options Unobtrusive design can be placed anywhere on the desktop, or may be mounted on monitors, time clocks, etc. using optional brackets. Meets Medical/Healthcare HIPAA Requirements When used as a log-on reader Meets CJIS Compliance Requirements All pcProx readers are CJIS compliant and designed to keep law enforcement and criminal justice organizations current with compliance requirements Meets IP67 Compliance Requirements pcProx Wall Mount Only—When the IP67 Wall Mount reader is installed in accordance with the IP67 Wall Mount instructional guide
| Technical details | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 7,Windows 7 Enterprise,Windows 7 Enterprise x64,Windows 7 Home Basic,Windows 7 Home Basic x64,Windows 7 Home Premium,Windows 7 Home Premium x64,Windows 7 Professional,Windows 7 Professional x64,Windows 7 Starter,Windows 7 Starter x64,Windows 7 Ultimate,Windows 7 Ultimate x64,Windows 7 x64,Windows 8,Windows 8 Enterprise,Windows 8 Enterprise x64,Windows 8 Pro,Windows 8 Pro x64,Windows 8 x64,Windows 8.1,Windows 8.1 Enterprise,Windows 8.1 Enterprise x64,Windows 8.1 Pro,Windows 8.1 Pro x64,Windows 8.1 x64,Windows Vista,Windows Vista Business,Windows Vista Business x64,Windows Vista Enterprise,Windows Vista Enterprise x64,Windows Vista Home Basic,Windows Vista Home Basic x64,Windows Vista Home Premium,Windows Vista Home Premium x64,Windows Vista Ultimate,Windows Vista Ultimate x64,Windows Vista x64,Windows XP,Windows XP Home,Windows XP Home x64,Windows XP Professional,Windows XP Professional x64 |
| Type | Basic access control reader |
| Authentication type | Access chip/card, Biometric |
| Fingerprint reader | Yes |
| Access code reader | No |
| Access chip/card reader | Yes |
| Product colour | Black |
| Carrier frequency | 125 kHz |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| LED indicators | Status |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Ports & interfaces | |
| RS-232 ports | 1 |
| USB port | Yes |
| PC connected | No |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 113.39 g |
| Camera | |
| Front camera | No |