We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Origin Storage Inception SSD 2TB M.2 SATA 3D TLC 80mm
SKU
OQLC2TB3DM.2/80
- Does not invalidate OEM warranty
- 100% compatible replacement/upgrade for storage solutions
- Pre- & Post-Sale UK Based Tech Support
Category: Internal Solid State Drives
| SSD form factor | M.2 |
|---|---|
| Hardware encryption | No |
| Memory type | QLC |
| SSD capacity | 2000 GB |
| SKU | OQLC2TB3DM.2/80 |
| EAN | 5056006198062 |
| Manufacturer | Origin Storage |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Origin Storage Ltd manufactures a full range of Matched SSD Solutions for most major branded Servers, laptops and desktops, such as Dell, HP, Toshiba, and Lenovo. All of our Matched SSD Solutions come with up to 5 years advanced replacement warranty and also come with free pre and post sales technical support. We can supply replacements or upgrades in form factors of 2.5" or 3.5", M.2 & AIC with either SATA, SAS or PCIe interfaces respectively, available in a range of capacities and drive write endurances for laptop, desktop or Server. All our Matched SSD Solutions are just that, matched to the system you have for 100% compatibility, right first time, every time!
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 2 TB |
| Memory type | QLC |
| Data transmission | |
| Read speed | 510 MB/s |
| Write speed | 440 MB/s |
| Random write (4KB) | 71083 IOPS |
| Random read (4KB) | 44146 IOPS |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Endurance | |
| Data retention | 20 year(s) |
| Mean time between failures (MTBF) | 1000000 h |
| Features | |
| Interface | Serial ATA |
| Component for | PC/Laptop |
| NVMe | No |
| Sequential write speed (CDM) | 490 MB/s |
| Sequential read speed (CDM) | 530 MB/s |
| Sequential read speed (ATTO) | 540 MB/s |
| Sequential write speed (ATTO) | 470 MB/s |
| SSD capacity | 2 TB |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Read speed | 510 MB/s |
| Data retention | 20 year(s) |
| Write speed | 440 MB/s |
| ECC | Yes |
| Memory type | QLC |
| Random write (4KB) | 71083 IOPS |
| Random read (4KB) | 44146 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 1000000 h |
| Hardware encryption | No |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| SSD form factor | M.2 |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (standby) | 0.3 W |
| Performance | |
| Interface | Serial ATA |
| Component for | PC/Laptop |
| NVMe | No |
| Sequential write speed (CDM) | 490 MB/s |
| Sequential read speed (CDM) | 530 MB/s |
| Sequential read speed (ATTO) | 540 MB/s |
| Sequential write speed (ATTO) | 470 MB/s |
| SSD capacity | 2 TB |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Read speed | 510 MB/s |
| Data retention | 20 year(s) |
| Write speed | 440 MB/s |
| ECC | Yes |
| Memory type | QLC |
| Random write (4KB) | 71083 IOPS |
| Random read (4KB) | 44146 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 1000000 h |
| Hardware encryption | No |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Design | |
| Component for | PC/Laptop |
| SSD form factor | M.2 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 22 mm |
| Height | 0.8 mm |
| Depth | 80 mm |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| ECC | Yes |
| Hardware encryption | No |
| SSD form factor | M.2 |