We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Origin Storage Anti-Blue Security Filter 2-Way Plug-In 14.0in (16:10)
SKU
OSFNB2WPI14W10L-AB
Category: Display Privacy Filters
| SKU | OSFNB2WPI14W10L-AB |
|---|---|
| EAN | 5059902142795 |
| Manufacturer | Origin Storage |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Origin’s Anti-Blue Privacy Filters have an innovative anti-glare coating that reduces reflection and improves clarity. The filter eliminates blue light by up to 80%, easing eye strain and reducing the chances of interrupting sleep patterns.
Keep sensitive information away from prying eyes and prevent visual hackers with innovative privacy technology. The advanced microlouver technology blocks unwanted side views and shoulder surfers, meaning you can work safely and securely wherever you go.
Keep sensitive information away from prying eyes and prevent visual hackers with innovative privacy technology. The advanced microlouver technology blocks unwanted side views and shoulder surfers, meaning you can work safely and securely wherever you go.
| Features | |
|---|---|
| Anti-reflective | Yes |
| Privacy filtering orientation | Landscape |
| Installation type | Corner tab |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Easy to remove | Yes |
| Bubble-free application | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Display types supported | LCD |
| Display filter features | Anti-blue, Anti-glare, Privacy |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Brand compatibility | Universal |
| Technical details | |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Frame colour | Transparent |
| Easy to clean | Yes |
| Display types supported | LCD |
| Display filter features | Anti-blue, Anti-glare, Privacy |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Suitable for | Monitor/Laptop |
| Anti-reflective | Yes |
| Material | Plastic |
| Design | |
|---|---|
| Type | Frameless display privacy filter |
| Frame colour | Transparent |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Suitable for | Monitor/Laptop |
| Material | Plastic |
| Product colour | Transparent |
| Ergonomics | |
| Easy to clean | Yes |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Other features | |
| Product colour | Transparent |
| Anti-reflective | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Origin Storage Anti-Blue Security Filt...
Login for pricing
|
Targus Privacy Screen 14.1"W 35.8...
Login for pricing
|
Popular
Targus Privacy Screen 22"W (16:10)
Login for pricing
|
Bestseller
HP AU100AA
Login for pricing
|
Hot Product
HP AU100AA display privacy filters 35....
Login for pricing
|
DICOTA D30124 display privacy filter 3...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
OSFNB2WPI14W10L-AB
|
ASF141WEU
|
ASF220WEU
|
AU100AA#AC3
|
AU100AA
|
D30124
|
| Manufacturer |
Origin Storage
|
Targus
|
Targus
|
HP
|
HP
|
Dicota
|
| Type |
Frameless display privacy filter
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Suitable for |
Monitor/Notebook
|
N/A
|
Monitor
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|




