We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Rapid Staples Strong 24/6 Galvanized Box of 1000
SKU
24855800
- For stapling up to 30 sheets (80 gsm)
- Each box contains 1,000 staples
- Yellow symbols to reinforce the segmentation - STRONG
- 6 mm leg length
- Galvanised strong wire for best performance
- Sharp edges for best penetration
Category: Staples
| SKU | 24855800 |
|---|---|
| EAN | 7313468558000 |
| Manufacturer | Rapid |
| Availability | Out of Stock |
Strong wire with sharp edges to guarantee quality penetration up to 30 sheets. The ideal staple of our SuperFlatClinchâ„¢ technology staplers.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Stainless steel |
| Type | Staples pack |
| Stapling capacity | 30 sheets |
| Gauge | 24/6 |
| Type of staple | 24/6 |
| Material | Galvanized steel |
| Compatibility | F30, FM32, Freeze, S1, S17, S27, S30, S50 |
| Capacity | 1000 staples |
| Staple leg length | 6 mm |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 16 mm |
| Package width | 35 mm |
| Package height | 72 mm |
| Package weight | 50 g |
| Technical details | |
|---|---|
| Package depth | 16 mm |
| Product colour | Stainless steel |
| Type | Staples pack |
| Stapling capacity | 30 sheets |
| Gauge | 24/6 |
| Package width | 35 mm |
| Package height | 72 mm |
| Type of staple | 24/6 |
| Material | Galvanized steel |
| Package weight | 50 g |
| Compatibility | F30, FM32, Freeze, S1, S17, S27, S30, S50 |
| Capacity | 1000 staples |
| Staple leg length | 6 mm |
| Packaging data | |
| Package depth | 16 mm |
| Package width | 35 mm |
| Package height | 72 mm |
| Package weight | 50 g |
| Other features | |
| Staple leg length | 6 mm |