We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Rapid Staples Strong 21/4 Galvanized Box of 5000
SKU
24867400
- For stapling up to 15 sheets (80 gsm)
- Each box contains 5,000 staples
- Yellow symbols to reinforce the segmentation - STRONG
- 4 mm leg length
- Galvanised strong wire for best performance
- Sharp edges for best penetration
Category: Staples
| SKU | 24867400 |
|---|---|
| EAN | 7313469021015 |
| Manufacturer | Rapid |
| Availability | Out of Stock |
Strong wire staples with quality penetration up to 15 sheets.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Metallic |
| Type | Staples pack |
| Stapling capacity | 15 sheets |
| Gauge | 21/4 |
| Type of staple | 21/4 |
| Material | Galvanized metal |
| Capacity | 5000 staples |
| Staple leg length | 4 mm |
| Weight & dimensions | |
| Width | 56 mm |
| Height | 25 mm |
| Weight | 0.1 g |
| Technical details | |
|---|---|
| Width | 56 mm |
| Product colour | Metallic |
| Type | Staples pack |
| Stapling capacity | 15 sheets |
| Gauge | 21/4 |
| Type of staple | 21/4 |
| Material | Galvanized metal |
| Capacity | 5000 staples |
| Staple leg length | 4 mm |
| Other features | |
| Staple leg length | 4 mm |