We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DTM Print L36PWMA076127HIS self-adhesive label Permanent White 500 pc(s)
SKU
L36PWMA076127HIS
Category: Self-Adhesive Labels
| SKU | L36PWMA076127HIS |
|---|---|
| Manufacturer | PRIMERA |
| Availability | Out of Stock |
Special coating with a matte finish; PP base film. Suitable for high-resolution and high-speed dye based and pigmented inkjet printing. Resistant to water and many chemicals.
Acrylic, aggressive, permanent, general purpose adhesive. Clear and non-bleeding. Suitable for applications including apolar and rough surfaces. Improved water resistance and short term removability.
White glassine with high internal tear resistance.
Acrylic, aggressive, permanent, general purpose adhesive. Clear and non-bleeding. Suitable for applications including apolar and rough surfaces. Improved water resistance and short term removability.
White glassine with high internal tear resistance.
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Technical details | |
| Finish type | Matte |
| Media weight | 73 g/m² |
| Material | Polypropylene (PP) |
| Product colour | White |
| Material | |
| Material | Polypropylene (PP) |
| Features | |
|---|---|
| Finish type | Matte |
| Media weight | 73 g/m² |
| Printable | Yes |
| Print technology | Inkjet |
| Adhesive type | Permanent |
| Material | Polypropylene (PP) |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Width | 76 mm |
| Height | 127 mm |
| Packaging content | |
| Labels per pack | 500 pc(s) |
| Packaging data | |
| Labels per pack | 500 pc(s) |