We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DTM Print L36M076038HIS self-adhesive label Permanent White 1625 pc(s)
SKU
L36M076038HIS
Category: Self-Adhesive Labels
| SKU | L36M076038HIS |
|---|---|
| Manufacturer | PRIMERA |
| Availability | Out of Stock |
DTM Paper Matte label materials have been designed specifically to be highly absorbent to allow water based inkjet inks to set-up quickly. This characteristic while providing for immediate smudge resistance after printing, also makes the sheet highly receptive to airborne contaminants, which could result in a discolouration of the unprinted areas.
Special coating with a matte finish. Suitable for high-resolution and high-speed dye based and pigmented inkjet printing.
Acrylic, aggressive, permanent, general purpose adhesive. Waterborne and clear. Suitable for applications including apolar and rough surfaces.
Special coating with a matte finish. Suitable for high-resolution and high-speed dye based and pigmented inkjet printing.
Acrylic, aggressive, permanent, general purpose adhesive. Waterborne and clear. Suitable for applications including apolar and rough surfaces.
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Technical details | |
| Finish type | Matte |
| Media weight | 88 g/m² |
| Material | Paper |
| Product colour | White |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Material | |
| Material | Paper |
| Features | |
|---|---|
| Finish type | Matte |
| Media weight | 88 g/m² |
| Printable | Yes |
| Print technology | Inkjet |
| Temperature range (T-T) | -20 - 80 °C |
| Adhesive type | Permanent |
| Material | Paper |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Width | 76 mm |
| Height | 38 mm |
| Packaging data | |
| Labels per pack | 1625 pc(s) |