We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Casio JW-200DQ calculator Desktop Basic Black
SKU
JW-200DQ-BK
Category: Calculators
| SKU | JW-200DQ-BK |
|---|---|
| Manufacturer | Casio |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
MY STYLE, MY CHOICE
Simply by being present, these calculators become a striking part of a space or interior.
Their stylish forms quietly bring out the sensibilities of their users.
Color & Texture
Choose from among five thoughtfully selected color variations. The front panel of each calculator is finished to match the various color schemes, emphasizing the individuality and beauty of the designs.
Design
A simple, refined design reflects a commitment to a sense of beauty as a product. The goal was to give thoughtful attention to how the calculator feels in the hand.
Simple and slim forms make for an attractive design
With forms composed of straight lines, these calculators give an impression of intelligence and stateliness.
Layered form gives aesthetic beauty to reverse side
These calculators feature a layered form on the back, making them both comfortable to hold and aesthetically appealing.
Solar panel integrated into the design
The solar panel is integrated into the LCD. This imparts a smart and elegant design to the front of the device.
Font also thoughtfully selected
The modern font conveys a relaxed impression, creating a unique blend of legibility and design sense.
Slanted LCD surface for greater visibility of numerals
The LCD is slanted to ensure clear legibility, even when the calculator is resting at an angle on a desk.
Simply by being present, these calculators become a striking part of a space or interior.
Their stylish forms quietly bring out the sensibilities of their users.
Color & Texture
Choose from among five thoughtfully selected color variations. The front panel of each calculator is finished to match the various color schemes, emphasizing the individuality and beauty of the designs.
Design
A simple, refined design reflects a commitment to a sense of beauty as a product. The goal was to give thoughtful attention to how the calculator feels in the hand.
Simple and slim forms make for an attractive design
With forms composed of straight lines, these calculators give an impression of intelligence and stateliness.
Layered form gives aesthetic beauty to reverse side
These calculators feature a layered form on the back, making them both comfortable to hold and aesthetically appealing.
Solar panel integrated into the design
The solar panel is integrated into the LCD. This imparts a smart and elegant design to the front of the device.
Font also thoughtfully selected
The modern font conveys a relaxed impression, creating a unique blend of legibility and design sense.
Slanted LCD surface for greater visibility of numerals
The LCD is slanted to ensure clear legibility, even when the calculator is resting at an angle on a desk.
| Design | |
|---|---|
| Cover | No |
| Control type | Buttons |
| Wrist rest | No |
| Form factor | Desktop |
| Product colour | Black |
| Type | Basic |
| Technical details | |
| Control type | Buttons |
| Wrist rest | No |
| Form factor | Desktop |
| Tax calculation | Yes |
| Profit calculation | Yes |
| Product colour | Black |
| Type | Basic |
| Performance | |
| Symbolic notation | Square root |
| Exact/decimal approximation switch | Yes |
| Conversion between | Percent |
| Tax calculation | Yes |
| Profit calculation | Yes |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Control type | Buttons |
| Wrist rest | No |
| Display | |
| Display type | LCD |
| Digits | 12 digits |
| Display tilting | No |
| Power | |
| Battery life | 7 year(s) |
| Battery type | CR2025 |
| Power source | Battery/Solar |
| Number of batteries supported | 1 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 109 mm |
| Weight | 196 g |
| Depth | 182 mm |
| Height | 20.4 mm |