We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Casio Fx-350Ce X calculator Desktop Scientific Black
SKU
FX 350 CE X
Category: Calculators
| SKU | FX 350 CE X |
|---|---|
| EAN | 8590274565227 |
| Manufacturer | Casio |
| Availability | Out of Stock |
The ClassWiz series offers a new high-resolution LC display with 192×63 pixels and a new QR-Code function. In addition, the new ClassWiz series boasts new hardware with a faster processor and double the memory size. CASIO ClassWiz offers many new functions and, for the first time, can be completely operated in Czech, Hungarian, Polish and Slovak.
Intuitive, easy-to-learn icon display
The use of icons on the menu screen improves viewability. Selection of the desired function is quick and easy.
Natural Textbook Display
Input and display fractions, powers, logarithms, roots, and other mathematical formulas and symbols just as they appear in textbooks.
List display function for thorough, speedy learning
Variables and statistical calculation results stored in memory can be displayed in lists. There's no need to recall and confirm individual values as with previous models.
Easy-to-understand English messages and interactive format
Nearly all English words are displayed on the screen in unabbreviated form. Interactive menu display realises more intuitive operation.
A comprehensive set of advanced functions unique to CASIO scientific calculators
Intuitive, easy-to-learn icon display
The use of icons on the menu screen improves viewability. Selection of the desired function is quick and easy.
Natural Textbook Display
Input and display fractions, powers, logarithms, roots, and other mathematical formulas and symbols just as they appear in textbooks.
List display function for thorough, speedy learning
Variables and statistical calculation results stored in memory can be displayed in lists. There's no need to recall and confirm individual values as with previous models.
Easy-to-understand English messages and interactive format
Nearly all English words are displayed on the screen in unabbreviated form. Interactive menu display realises more intuitive operation.
A comprehensive set of advanced functions unique to CASIO scientific calculators
| Design | |
|---|---|
| Cover | No |
| Form factor | Desktop |
| Product colour | Black |
| Type | Scientific |
| Technical details | |
| Form factor | Desktop |
| Product colour | Black |
| Type | Scientific |
| Display | |
|---|---|
| Display type | LCD |
| Display tilting | No |
| Display resolution | 192 x 63 pixels |
| Power | |
| Battery type | AAA |
| Power source | Battery |
| Number of batteries supported | 1 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 77 mm |
| Weight | 100 g |
| Depth | 13.8 mm |
| Height | 165.5 mm |