We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Nvidia MCP1650-H01AE30 InfiniBand/fibre optic cable 1.5 m QSFP56 Black
SKU
980-9I54B-00H01A
Login for pricing
In Stock:
1 available
Mellanox Passive Copper cable, IB HDR, up to 200Gb/s, QSFP56, LSZH, 1.5m, black pulltab, 30AWG
Category: InfiniBand & Fibre Optic Cables
| Cable length | 1.5 m |
|---|---|
| SKU | 980-9I54B-00H01A |
| EAN | 7290108482263 |
| Manufacturer | Nvidia |
| Availability | In Stock |
| Features | |
|---|---|
| Connector gender | Male/Male |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Connector 1 | QSFP56 |
| Connector 2 | QSFP56 |
| Cable length | 1.5 m |
| Data transfer rate | 200 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| AWG wire size | 30 |
| InfiniBand protocol | Yes |
| Technical details | |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Connector 1 | QSFP56 |
| Connector 2 | QSFP56 |
| Cable length | 1.5 m |
| Data transmission | |
|---|---|
| Data transfer rate | 200 Gbit/s |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 1.5 m |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Nvidia MCP1650-H01AE30 InfiniBand/fibr...
Login for pricing
|
Hot Product
Cisco StackWise-480, 3m InfiniBand/fib...
Login for pricing
|
Popular
HPE Networking X240 25G SFP28 to SFP28...
Login for pricing
|
HPE 25Gb SFP28 Short Wave Extended Tem...
Login for pricing
|
Bestseller
Cisco STACK-T4-3M= InfiniBand/fibre op...
Login for pricing
|
New
HPE Aruba Networking 50G SFP56 to SFP5...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
980-9I54B-00H01A
|
STACK-T1-3M=
|
JL295A
|
Q2P64B
|
STACK-T4-3M=
|
R0M47A
|
| Manufacturer |
Nvidia
|
Cisco
|
HPE
|
HPE
|
Cisco
|
HPE
|
| Cable type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
LC
|
N/A
|
N/A
|





