We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Noctua NF-P12 redux-1300 Processor Fan 12 cm Grey
SKU
NF-P12 REDUX-1300
Category: Computer Cooling Systems
| SKU | NF-P12 REDUX-1300 |
|---|---|
| EAN | 9010018100341 |
| Manufacturer | Noctua |
| Availability | Out of Stock |
Specifically designed for pressure demanding applications such as CPU or radiator cooling, the classic NF-P12 is a long-standing favourite among enthusiast users around the world and helped to found Noctua’s reputation as a top-tier manufacturer of premium quality quiet cooling components. The new redux edition reissues this award-winning model in a streamlined, accessibly priced package that has been reduced to the essential core: the NF-P12 premium fan. Its industry grade SSO bearing, over 150.000 hours MTTF rating and full 6 years manufacturer’s warranty make the NF-P12 redux a proven premium choice that provides trusted Noctua quality at an attractive price point. The 1300rpm 3-pin version is ideal for efficient case ventilation or other applications that demand an even balance of performance and quietness.
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Processor |
| Fan connector | 3-pin |
| Rotational speed (max) | 1300 RPM |
| Bearing type | Self-Stabilising Oil-pressure Bearing (SSO) |
| Noise level (high speed) | 19.8 dB |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 12 cm |
| Maximum air pressure | 1.68 mmH2O |
| Airflow | 92.3 m³/h |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Fan's mean time to failure (MTTF) | 150000 h |
| Design | |
| Fan connector | 3-pin |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Product colour | Grey |
| Technical details | |
| Noise level (high speed) | 19.8 dB |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 12 cm |
| Maximum air pressure | 1.68 mmH2O |
| Airflow | 92.3 m³/h |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Fan connector | 3-pin |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Fan connector | 3-pin |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 0.528 W |
| Fan current | 0.044 A |
| Colour | |
| Product colour | Grey |
| Weight & dimensions | |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 25 mm |