We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Supermicro SYS-111E-FWTR-EU server barebone Intel C741 LGA 4677 (Socket E) Rack (1U) Silver
SKU
SYS-111E-FWTR-EU
Login for pricing
In Stock:
0 available
1U Short-depth front I/O System with 2x 10G ports, 2x 2.5" drive bays and AC redundant PSU
Category: Server Barebones
| SKU | SYS-111E-FWTR-EU |
|---|---|
| EAN | 0672042919963 |
| Manufacturer | Supermicro |
| Availability | Out of Stock |
| Hard drive | |
|---|---|
| RAID levels | 0, 1 |
| Management features | |
| PC health monitoring | CPU, Fan, Temperature |
| Processor | |
| Built-in processor | No |
| Processor socket | LGA 4677 (Socket E) |
| Number of processors supported | 1 |
| Motherboard chipset | Intel C741 |
| Memory | |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Number of DIMM slots | 8 |
| Memory voltage | 1.1 V |
| Maximum internal memory | 2 TB |
| ECC | Yes |
| Storage | |
| Number of storage drives supported | 2 |
| Supported storage drive interfaces | M.2, Serial ATA III |
| RAID levels | 0, 1 |
| Storage drive sizes supported | 2.5" |
| Performance | |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| PC health monitoring | CPU, Fan, Temperature |
| Network | |
| LAN controller | Intel® X550-AT2 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| IPMI LAN (RJ-45) port | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Expansion slots | |
|---|---|
| PCI Express slots version | 5.0 |
| PCI Express x16 (Gen 5.x) slots | 3 |
| Features | |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| PC health monitoring | CPU, Fan, Temperature |
| Technical details | |
| Number of storage drives supported | 2 |
| On/off switch | Yes |
| Number of fans | 6 fan(s) |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Colour | |
| Product colour | Silver |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Design | |
| On/off switch | Yes |
| Number of fans | 6 fan(s) |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Silver |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Cooling type | Active |
| Power | |
| Number of main power supplies | 2 |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power supply | 800 W |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 436.9 mm |
| Weight | 4.54 kg |
| Height | 44.5 mm |
| Depth | 429.3 mm |