We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ASUS TUF Gaming BE9400 (TUF-BE9400) wireless router 2.5 Gigabit Ethernet Tri-band (2.4 GHz / 5 GHz / 6 GHz) Black
SKU
TUF-BE9400
Login for pricing
In Stock:
0 available
TUF Gaming BE9400 Tri Band WiFi 7 (802.11be) Extendable Gaming Router, Quad 2.5G ports, 3-step Port Forwarding, Smart Home Master, AiMesh support, and AiProtection for Network Security.
- Tri-band WiFi 7 throughput of up to 9400Mbps with 320MHz, MLO and 4K-QAM, enabling range of up to 2500 square feet
- Four 2.5G ports with three 2.5G LAN ports and one 2.5G WAN port
- Dedicated gaming port, one-tap game prioritization and OpenNAT for accelerating gameplay
- Advanced triple-level network security with AiProtection and pre-installed VPNs
- Easy IoT device and VPN subnetwork setup, instant connections with Smart Home Master
- Built to endure rigorous testing, ensuring reliability, stability, and long-lasting durability
- WiFi 7-enhanced AiMesh enables a secure and extendable network with compatible ASUS routers
Category: Wireless Routers
| SKU | TUF-BE9400 |
|---|---|
| EAN | 4711387931837 |
| Manufacturer | ASUS |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Always Strong. Always On.
The TUF Gaming BE9400 is a durable, high-performance WiFi 7 router designed for stable, low-latency gaming. With speeds of up to 9,400Mbps, support for 320MHz channels, and Multi-Link Operation, it delivers fast and reliable connections across all your devices. It features four 2.5G LAN ports including a dedicated gaming port, to provide speedy and consistent wired connections for low-lag gameplay. Built to power through every battle, this router is ready when you are.
The TUF Gaming BE9400 is a durable, high-performance WiFi 7 router designed for stable, low-latency gaming. With speeds of up to 9,400Mbps, support for 320MHz channels, and Multi-Link Operation, it delivers fast and reliable connections across all your devices. It features four 2.5G LAN ports including a dedicated gaming port, to provide speedy and consistent wired connections for low-lag gameplay. Built to power through every battle, this router is ready when you are.
| Ethernet LAN features | |
|---|---|
| Ethernet WAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500,10000 Mbit/s |
| DSL features | |
| DSL WAN | No |
| Mobile network | |
| SIM card slot | No |
| 3G/4G USB modem compatibility | No |
| Network | |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| MAC address table | 64 entries |
| Guest access | Yes |
| Ethernet LAN interface type | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| VPN support | Instant Guard VPN Client L2TP VPN Client Open VPN VPN Client PPTP VPN Client WireGuard VPN Server IPSec VPN Server Open VPN VPN Server PPTP VPN Server WireGuard VPN Fusion Support Surfshark Support Nord VPN |
| Port forwarding | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11be, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500,10000 Mbit/s |
| Port triggering | Yes |
| Support Samba (storage) | Yes |
| VPN server | VPN Server IPSec; VPN Server Open VPN; VPN Server PPTP; VPN Server WireGuard |
| Media server | Yes |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| Protocols | |
| DMZ support | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Security | |
| VPN support | Instant Guard VPN Client L2TP VPN Client Open VPN VPN Client PPTP VPN Client WireGuard VPN Server IPSec VPN Server Open VPN VPN Server PPTP VPN Server WireGuard VPN Fusion Support Surfshark Support Nord VPN |
| URL filtering | Yes |
| Security algorithms | WPA, WPA2, WPA3-Personal |
| MAC address table | 64 entries |
| MAC address filtering | Yes |
| Guest access | Yes |
| Firewall security | Maximum Firewall Keyword Filter : 64; Maximum Firewall Network Service Filter : 32; Maximum Firewall URL Filter : 64 |
| Firewall | Yes |
| DMZ support | Yes |
| Filtering | Yes |
| Parental control | Yes |
| Performance | |
| Processor frequency | 1.5 MHz |
| Processor cores | 2 |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Internal memory | 1000 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Packaging content | |
| Package type | Box |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| AC adapter included | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Packaging content | TUF-BE9400 Tri Band Gaming Router RJ-45 cable Power adapter Quick Start Guide Warranty card |
| WAN connection | |
| Ethernet WAN | Yes |
| DSL WAN | No |
| SIM card slot | No |
| 3G/4G USB modem compatibility | No |
| WAN connection type | RJ-45 |
| Wireless LAN features | |
|---|---|
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN data transfer rate (max) | 5764 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Tri-band (2.4 GHz / 5 GHz / 6 GHz) |
| WLAN data transfer rate (first band) | 688 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (second band) | 2882 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (third band) | 5764 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 3 |
| DC-in jack | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Management features | |
| WPS push button | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Reset button | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Bandwidth control | Yes |
| Intelligent Mesh technology | Yes |
| MU-MIMO technology | Yes |
| Design | |
| Product type | Tabletop router |
| On/off switch | Yes |
| LED indicators | LAN, Power, WAN |
| Product colour | Black |
| Indication light | Yes |
| Other features | |
| Internal memory | 1000 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Antenna | |
| Antenna design | External |
| Antennas quantity | 6 |
| Features | |
| Processor frequency | 1.5 MHz |
| Processor cores | 2 |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Internal memory | 1000 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Power | |
| Power source type | DC |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 2.5 A |
| AC input voltage | 110 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Weight & dimensions | |
| Width | 320 mm |
| Weight | 764 g |
| Height | 191 mm |
| Depth | 179 mm |
| Packaging data | |
| Quick start guide | Yes |
| Package type | Box |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| AC adapter included | Yes |
| Warranty card | Yes |