We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Mikrotik LtAP LR8G LTE6 kit 300 Mbit/s Black Power over Ethernet (PoE)
SKU
LTAP-2HNDFG-621-EA-LR8G
Login for pricing
In Stock:
0 available
LoRa/Wi-Fi/LTE, 1x RJ-45, 1x USB-A, GPS, IPX0, DC/PoE/Automotive
Category: Wireless Access Points
| SKU | LTAP-2HNDFG-621-EA-LR8G |
|---|---|
| Manufacturer | Mikrotik |
| Availability | Out of Stock |
A rugged all-in-one device for IoT connectivity, ideal for industrial or public use. Perfect for transportation projects or logistics, the LtAP LR8G LTE6 Kit combines:
- LoRa® connectivity, LTE, and GPS for maximum versatility
- Dual-chain 2.4 GHz WiFi for added flexibility
- A tough, robust enclosure built for industrial and mobile setups
- Mini SIM slot and a built-in modern LTE6 modem for fast and responsive mobile connectivity
- Enhanced 868MHz Rx sensitivity for effective long-range communication
- Many powering options, including automotive
- SMA female connectors for external antennas
The Things Network
Our products for LoRa® are ready to work with “The Things Network” - the famous open source infrastructure that provides free LoRa® network coverage and has tons of apps for your needs. With the help of “The Things Network” you can get started with the Internet-of-things within a day. And it is easily upgradable to enterprise-grade network “The Things Industries”.
The setup is so easy - anyone can learn it. No need to reinvent the wheel – join “The Things Network” to save time and energy with smart solutions!
- LoRa® connectivity, LTE, and GPS for maximum versatility
- Dual-chain 2.4 GHz WiFi for added flexibility
- A tough, robust enclosure built for industrial and mobile setups
- Mini SIM slot and a built-in modern LTE6 modem for fast and responsive mobile connectivity
- Enhanced 868MHz Rx sensitivity for effective long-range communication
- Many powering options, including automotive
- SMA female connectors for external antennas
The Things Network
Our products for LoRa® are ready to work with “The Things Network” - the famous open source infrastructure that provides free LoRa® network coverage and has tons of apps for your needs. With the help of “The Things Network” you can get started with the Internet-of-things within a day. And it is easily upgradable to enterprise-grade network “The Things Industries”.
The setup is so easy - anyone can learn it. No need to reinvent the wheel – join “The Things Network” to save time and energy with smart solutions!
| Data transmission | |
|---|---|
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 300 Mbit/s |
| Performance | |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | No |
| GPS (satellite) | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 300 Mbit/s |
| Mean time between failures (MTBF) | 200000 h |
| Operating system installed | RouterOS |
| Internal memory | 128 MB |
| Flash memory | 16 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | MediaTek MT7621AT |
| Processor frequency | 880 MHz |
| Memory | |
| Internal memory | 128 MB |
| Flash memory | 16 MB |
| Features | |
| 6 GHz | No |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | No |
| GPS (satellite) | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Maximum data transfer rate | 300 Mbit/s |
| Mean time between failures (MTBF) | 200000 h |
| Operating system installed | RouterOS |
| Internal memory | 128 MB |
| Flash memory | 16 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | MediaTek MT7621AT |
| Processor frequency | 880 MHz |
| Ports & interfaces | |
| RS-232 interface | Yes |
| USB connector type | USB Type-A |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Power | |
| Power consumption (max) | 24 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | Passive PoE |
| DC voltage range | 12 - 30 V |
| Design | |
| International Protection (IP) code | IPX0 |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
|---|---|
| Compliance certificates | CE, EAC, RoHS |
| Processor | |
| Built-in processor | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, EAC, RoHS |
| Mobile network | |
| 3G bands supported | 850,900,2100,1800 MHz |
| 4G LTE category | 6 |
| 4G FDD-LTE bands supported | 2100,1800,850,2600,900,800,700 MHz |
| 4G TDD-LTE bands supported | 2600,2300,2500 MHz |
| SIM card slot | Yes |
| SIM card type | MiniSIM |
| Packaging data | |
| Mounting kit | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Packaging content | |
| Mounting kit | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |