We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cambium Networks PMP 450i 300 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)
SKU
C050045A005D
Login for pricing
In Stock:
0 available
2x2 MIMO OFDM, IPv4/IPv6, 802.1ad, 50 ohm, N-Type, IP67/IP66
Category: Wireless Access Points
| SKU | C050045A005D |
|---|---|
| Manufacturer | Cambium Networks |
| Availability | Out of Stock |
PMP 450i Fixed Wireless Access Point
Cambium Networks industry-leading 450 platform includes the all new PMP 450i and PTP 450i radios. The PMP 450i Access Point product platform is the most scalable industrial-grade wireless broadband solution available.
Cambium Networks industry-leading 450 platform includes the all new PMP 450i and PTP 450i radios. The PMP 450i Access Point product platform is the most scalable industrial-grade wireless broadband solution available.
| Data transmission | |
|---|---|
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 300 Mbit/s |
| Performance | |
| 5 GHz | Yes |
| Spread spectrum method | OFDM |
| Frequency band | 4.9 - 5.925 GHz |
| VLAN support | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ad, IEEE 802.1p, IEEE 802.3at, IEEE 802.3 |
| Modulation | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, QPSK |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Certification | 109AO-50450I QWP-50450I EN 301 893 v2.1.1 EN 302 502 v2.1.1 |
| Maximum data transfer rate | 300 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Wireless LAN features | |
| Frequency band | 4.9 - 5.925 GHz |
| Modulation | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, QPSK |
| Network | |
| Spread spectrum method | OFDM |
| Networking standards | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ad, IEEE 802.1p, IEEE 802.3at, IEEE 802.3 |
| Management features | |
| VLAN support | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Features | |
| 5 GHz | Yes |
| Spread spectrum method | OFDM |
| Frequency band | 4.9 - 5.925 GHz |
| VLAN support | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ad, IEEE 802.1p, IEEE 802.3at, IEEE 802.3 |
| Modulation | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, QPSK |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 300 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Security | |
| Security algorithms | 128-bit AES, FIPS 197 |
| Protocols | |
|---|---|
| Management protocols | IPv4/IPv6 (dual stack), HTTP, HTTPS, Telnet, FTP, SNMPv2c and v3, Cambium Networks cnMaestroTM |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6, UDP, TCP/IP, ICMP, Telnet, SNMP, HTTP, FTP |
| Power | |
| Power consumption (max) | 18 W |
| Power consumption (typical) | 15 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| AC input voltage | 48 - 59 V |
| Design | |
| International Protection (IP) code | IP66, IP67 |
| Placement | Pole, Wall |
| Product colour | White |
| Certification | 109AO-50450I QWP-50450I EN 301 893 v2.1.1 EN 302 502 v2.1.1 |
| Antenna | |
| Antenna gain level (max) | 23 dBi |
| Antenna connector type | N-type |
| Certificates | |
| Certification | 109AO-50450I QWP-50450I EN 301 893 v2.1.1 EN 302 502 v2.1.1 |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 100% |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 75 °C |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |