We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Perle S-1110P-SFP network media converter 1000 Mbit/s Multi-mode Black
SKU
05080001
Category: Network Media Converters
| SKU | 05080001 |
|---|---|
| Manufacturer | Perle |
| Availability | Out of Stock |
S-1110P-SFP - 10/100/1000 Gigabit Ethernet Standalone Media Rate Converter w/ PoE PSE. 10/100/1000Base-T (RJ-45) [100 m/328 ft.] to 1000Base-X or 100Base-X - SFP Slot (empty), w/ AC Adapter
| Network | |
|---|---|
| Cable types supported | Cat5 |
| Converter input interface | 1000Base-LX, 1000Base-T |
| Networking standards | IEEE 802.3u, IEEE 802.3bt |
| Ethernet LAN data rates | 10,1000,100 Mbit/s |
| Duplex system | Full, Half |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Performance | |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Features | |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Internal | No |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power | |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (typical) | 6 W |
| Weight & dimensions | |
| Width | 150 mm |
| Depth | 95 mm |
| Weight | 450 g |
| Height | 26 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package width | 300 mm |
| Package height | 70 mm |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Packaging data | |
| Package depth | 200 mm |
| Package width | 300 mm |
| Package height | 70 mm |
| Technical details | |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Internal | No |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Design | |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Internal | No |
| Colour | |
| Product colour | Black |