We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Advantech IMC-370I-SM-C network media converter 1000 Mbit/s 1310 nm Single-mode Blue
SKU
IMC-370I-SM-C
Login for pricing
In Stock:
0 available
Mini Hardened Media Converter, 1000Mbps, Single mode 1310nm, LFPT, 10km, SC
- Metal enclosure with compact size
- Industrial grade design that supports extended operating temperature(IMC-370I series)
- IEEE802.3af compliant PoE-PD
- Supports multiple power options: AC or DC adapter and dual USB cable
- Centralized powered IMC-318I chassis
Category: Network Media Converters
| SKU | IMC-370I-SM-C |
|---|---|
| Manufacturer | Advantech |
| Availability | Out of Stock |
| Network | |
|---|---|
| Jumbo frames support | Yes |
| Jumbo frames | 16000 |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3z |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Fiber optic connector | SC |
| Performance | |
| Wavelength | 1310 nm |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Fiber mode structure | Single-mode |
| Jumbo frames support | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Features | |
| Housing material | Metal |
| Plug and Play | Yes |
| LED indicators | Status |
| Product colour | Blue |
| Internal | No |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Fiber optic connector | SC |
| Power | |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Input current | 0.3 A |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Weight & dimensions | |
| Width | 21 mm |
| Depth | 85 mm |
| Weight | 300 g |
| Height | 45 mm |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -25 - 75 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3048 m |
| Packaging content | |
|---|---|
| AC adapter included | Yes |
| Technical details | |
| Housing material | Metal |
| Wavelength | 1310 nm |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Fiber mode structure | Single-mode |
| Plug and Play | Yes |
| Internal | No |
| Indication | |
| LED indicators | Status |
| Design | |
| Housing material | Metal |
| LED indicators | Status |
| Product colour | Blue |
| Certification | UL/cUL, CE, FCC Class A, CSA |
| Internal | No |
| Management features | |
| Plug and Play | Yes |
| Colour | |
| Product colour | Blue |
| Certificates | |
| Certification | UL/cUL, CE, FCC Class A, CSA |