We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Ubiquiti UACC-USL-ANT-HG network antenna Omni-directional antenna RP-SMA 7 dBi
SKU
UACC-USL-ANT-HG
Login for pricing
In Stock:
0 available
SuperLink High-Gain Antenna, Omnidirectional, Pole mount, IP67, 860-930 MHz, up to 5 km (3.1 mi)
Category: Network Antennas
| SKU | UACC-USL-ANT-HG |
|---|---|
| EAN | 0810177160564 |
| Manufacturer | Ubiquiti |
| Availability | Out of Stock |
High-gain, omnidirectional antenna with an IP67-rated outdoor enclosure, built to extend SuperLink range in all weather conditions.
| Performance | |
|---|---|
| Antenna gain level (max) | 7 dBi |
| Frequency band | 0.86 - 0.93 GHz |
| Gain | 4 / 7 dBi |
| Antenna gain (2.4 GHz) | 4 dBi |
| Features | |
| Survival wind speed | 200 km/h |
| Protection features | Wind resistant, Weather resistant |
| Housing material | Glass fibre, Polycarbonate (PC) |
| Mounting pipe | 25 - 55 mm |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Wind load | 25.4 |
| Antenna type | Omni-directional antenna |
| Purpose | Outdoor |
| Mounting | Pole |
| Product colour | White |
| Cable length | 1 m |
| Antenna connector type | RP-SMA |
| Maximum outdoor range | 5000 m |
| Antenna gain level (max) | 7 dBi |
| Frequency band | 0.86 - 0.93 GHz |
| Gain | 4 / 7 dBi |
| Antenna gain (2.4 GHz) | 4 dBi |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 275 g |
| Width | 31.8 mm |
| Depth | 44.1 mm |
| Height | 468.9 mm |
| Technical details | |
| Antenna gain level (max) | 7 dBi |
| Frequency band | 0.86 - 0.93 GHz |
| Antenna type | Omni-directional antenna |
| Cables included | SMA |
| Purpose | Outdoor |
| Mounting | Pole |
| Gain | 4 / 7 dBi |
| Cable length | 1 m |
| Antenna gain (2.4 GHz) | 4 dBi |
| Antenna connector type | RP-SMA |
| Compliance certificates | CE |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Packaging content | |
| Mounting kit | Yes |
| Cables included | SMA |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Antenna weight with cable | 340 g |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |