We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
QuWireless C950M network antenna Directional antenna 4 dBi
SKU
C950M
Category: Network Antennas
| SKU | C950M |
|---|---|
| EAN | 5907772035627 |
| Manufacturer | QuWireless |
| Availability | Out of Stock |
Outdoor CCTV LTE PoE gateway with embedded LTE router & PoE switch for CCTV cameras.
QuCam for RUT950 is a powerful outdoor industrial gateway for professional CCTV application with embedded PoE switch for up to 3x CCTV cameras and place to install Teltonika RUT9500 (not included in gateway set). QuCam for RUT950 also has integrated omnidirectional LTE and Wi-Fi MIMO 2x2 antennas. The mobile router delivers high performance for mission-critical cellular communication in harsh and hazardous environments where a wide operating temperature is required. Equipped with two external SIM holders.
QuCam for RUT950 is a powerful outdoor industrial gateway for professional CCTV application with embedded PoE switch for up to 3x CCTV cameras and place to install Teltonika RUT9500 (not included in gateway set). QuCam for RUT950 also has integrated omnidirectional LTE and Wi-Fi MIMO 2x2 antennas. The mobile router delivers high performance for mission-critical cellular communication in harsh and hazardous environments where a wide operating temperature is required. Equipped with two external SIM holders.
| Performance | |
|---|---|
| Antenna gain level (max) | 4 dBi |
| Frequency band | 0.617 - 6 GHz |
| Vertical beam width (2.4 GHz) | 25° |
| Vertical beam width | 80° |
| Impedance | 50 Ω |
| Horizontal beam width (2.4 GHz) | 360° |
| Horizontal beam width | 360° |
| Antenna gain (2.4 GHz) | 4 dBi |
| Features | |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Connector gender | Female |
| Antenna gain level (max) | 4 dBi |
| Frequency band | 0.617 - 6 GHz |
| Antenna type | Directional antenna |
| Vertical beam width (2.4 GHz) | 25° |
| Vertical beam width | 80° |
| Impedance | 50 Ω |
| Horizontal beam width (2.4 GHz) | 360° |
| Horizontal beam width | 360° |
| Antenna gain (2.4 GHz) | 4 dBi |
| Compatible products | EG5100 |
| Technical details | |
| Antenna gain level (max) | 4 dBi |
| Frequency band | 0.617 - 6 GHz |
| Antenna type | Directional antenna |
| Vertical beam width (2.4 GHz) | 25° |
| Vertical beam width | 80° |
| Impedance | 50 Ω |
| Horizontal beam width (2.4 GHz) | 360° |
| Horizontal beam width | 360° |
| Antenna gain (2.4 GHz) | 4 dBi |
| Compatible products | EG5100 |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -40 - 80 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2.8 kg |
| Width | 269 mm |
| Depth | 269 mm |
| Height | 177 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |