We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
QuWireless APLM4-1 network antenna MIMO directional antenna SMA 6 dBi
SKU
APLM4-1
Category: Network Antennas
| SKU | APLM4-1 |
|---|---|
| EAN | 5907772035535 |
| Manufacturer | QuWireless |
| Availability | Out of Stock |
Directional High Power multiband LTE MIMO 4x4 antenna
QuPanel LTE directional MIMO 4x4 antenna is predicted for 4G LTE high categories from cat 5 up to cat 19. The antenna improves the signal in rural/suburban and locations where the mobile signal is weak. That antenna is predicted to be installed on the buildings (on the pole or on the wall). Due to very wide working frequency range, the antenna is universal client for LTE bands like LTE700/800/1800/1900/2100/2300/2600. It’s compatible with all MIMO 4x4 LTE modems and routers working in categories: cat 5, cat 6, cat 7, cat 9, cat 10, cat 11, cat 12, cat 13, cat 15, cat 16, cat 18, cat 19, cat 20.
QuPanel LTE directional MIMO 4x4 antenna is predicted for 4G LTE high categories from cat 5 up to cat 19. The antenna improves the signal in rural/suburban and locations where the mobile signal is weak. That antenna is predicted to be installed on the buildings (on the pole or on the wall). Due to very wide working frequency range, the antenna is universal client for LTE bands like LTE700/800/1800/1900/2100/2300/2600. It’s compatible with all MIMO 4x4 LTE modems and routers working in categories: cat 5, cat 6, cat 7, cat 9, cat 10, cat 11, cat 12, cat 13, cat 15, cat 16, cat 18, cat 19, cat 20.
| Performance | |
|---|---|
| Antenna gain level (max) | 6 dBi |
| Frequency band | 0.694-0.96/1.7-2.2/2.2-2.7 GHz |
| Vertical beam width | 90° |
| Impedance | 50 Ω |
| Horizontal beam width | 90° |
| Gain | 4 / 6 dBi |
| Antenna gain (2.4 GHz) | 6 dBi |
| Features | |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Aluminium |
| Country of origin | Poland |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Antenna gain level (max) | 6 dBi |
| Frequency band | 0.694-0.96/1.7-2.2/2.2-2.7 GHz |
| Antenna type | MIMO directional antenna |
| Voltage Standing Wave Ratio (VSWR) | <1.70, max <2.00 |
| Vertical beam width | 90° |
| Purpose | Indoor & outdoor |
| Polarization | Dual polarization |
| Mounting | Wall/Pole |
| Impedance | 50 Ω |
| Horizontal beam width | 90° |
| Gain | 4 / 6 dBi |
| Product colour | White |
| Cable length | 10 m |
| Antenna gain (2.4 GHz) | 6 dBi |
| Antenna connector type | SMA |
| Technical details | |
| Antenna gain level (max) | 6 dBi |
| Frequency band | 0.694-0.96/1.7-2.2/2.2-2.7 GHz |
| Antenna type | MIMO directional antenna |
| Voltage Standing Wave Ratio (VSWR) | <1.70, max <2.00 |
| Vertical beam width | 90° |
| Purpose | Indoor & outdoor |
| Polarization | Dual polarization |
| Mounting | Wall/Pole |
| Impedance | 50 Ω |
| Horizontal beam width | 90° |
| Gain | 4 / 6 dBi |
| Cable length | 10 m |
| Antenna gain (2.4 GHz) | 6 dBi |
| Antenna connector type | SMA |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -40 - 75 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.8 kg |
| Width | 272 mm |
| Depth | 276 mm |
| Height | 96 mm |
| Packaging content | |
| Mounting kit | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |