We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
QuWireless AOLS1 network antenna Omni-directional antenna SMA 4 dBi
SKU
AOLS1
Category: Network Antennas
| SKU | AOLS1 |
|---|---|
| Manufacturer | QuWireless |
| Availability | Out of Stock |
Omnidirectional multiband LTE SISO antenna
QuOmni LTE omnidirectional SISO LTE antenna working in Vertical polarization. It´s desired for LTE/3G/2G connections. The antenna can be used for the most popular LTE bands (e.g. 3,7,20) and frequencies 694-2700 MHz. This antenna is predicted to be installed on the buildings (on the pole or on the wall) as a client antenna or on a moving points like trains, buses, lorries, yachts or boats to receive Internet by LTE/3G. Using SMA connectors makes it compatible with most LTE devices, like Teltonika: RUT230, TRB140, TRB141, TRB142, TRB145, TRM240, TRM250 and other SISO LTE/3G/2G modems and routers.
QuOmni LTE omnidirectional SISO LTE antenna working in Vertical polarization. It´s desired for LTE/3G/2G connections. The antenna can be used for the most popular LTE bands (e.g. 3,7,20) and frequencies 694-2700 MHz. This antenna is predicted to be installed on the buildings (on the pole or on the wall) as a client antenna or on a moving points like trains, buses, lorries, yachts or boats to receive Internet by LTE/3G. Using SMA connectors makes it compatible with most LTE devices, like Teltonika: RUT230, TRB140, TRB141, TRB142, TRB145, TRM240, TRM250 and other SISO LTE/3G/2G modems and routers.
| Performance | |
|---|---|
| Antenna gain level (max) | 4 dBi |
| Frequency band | 0.694-0.96/1.7-2.2/2.2-2.7 GHz |
| Vertical beam width | 35° |
| Impedance | 50 Ω |
| Horizontal beam width | 360° |
| Gain | 2 / 4 dBi |
| Features | |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Aluminium |
| Country of origin | Poland |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Antenna gain level (max) | 4 dBi |
| Frequency band | 0.694-0.96/1.7-2.2/2.2-2.7 GHz |
| Antenna type | Omni-directional antenna |
| Voltage Standing Wave Ratio (VSWR) | 1.6 - 2 |
| Vertical beam width | 35° |
| Purpose | Indoor & outdoor |
| Polarization | Vertical polarization |
| Mounting | Wall/Pole |
| Impedance | 50 Ω |
| Horizontal beam width | 360° |
| Gain | 2 / 4 dBi |
| Product colour | White |
| Cable type | LMR195 |
| Cable length | 5 m |
| Antenna connector type | SMA |
| Technical details | |
| Antenna gain level (max) | 4 dBi |
| Frequency band | 0.694-0.96/1.7-2.2/2.2-2.7 GHz |
| Antenna type | Omni-directional antenna |
| Voltage Standing Wave Ratio (VSWR) | 1.6 - 2 |
| Vertical beam width | 35° |
| Purpose | Indoor & outdoor |
| Polarization | Vertical polarization |
| Mounting | Wall/Pole |
| Impedance | 50 Ω |
| Horizontal beam width | 360° |
| Gain | 2 / 4 dBi |
| Cable type | LMR195 |
| Cable length | 5 m |
| Antenna connector type | SMA |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -40 - 75 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.5 kg |
| Width | 160 mm |
| Depth | 160 mm |
| Height | 240 mm |
| Packaging content | |
| Mounting kit | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |