We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Ubiquiti Dream Machine Beast gateway/controller 10, 100, 1000, 2500, 10000, 5000 Mbit/s
SKU
UDM-BEAST
Login for pricing
In Stock:
0 available
25 Gbps IPS/IDS, 7,500+ client, 1U, (2) 3.5" NVR HDD bays, 342 BTU/hr, 100W
Category: Gateways/Controllers
| SKU | UDM-BEAST |
|---|---|
| EAN | 0810177166528 |
| Manufacturer | Ubiquiti |
| Availability | Out of Stock |
Hyperscale-class Cloud Gateway delivering 25 Gbps IPS/IDS, 7,500+ client capacity, and the full UniFi application platform in one system.
| Design | |
|---|---|
| LED indicators | Activity, Error, Link, Ready |
| Mounting type | Rack mounting |
| Rack capacity | 1U |
| Product colour | Grey |
| Enclosure material | Aluminium/SGCC |
| Performance | |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 2100 MHz |
| Number of processors installed | 1 |
| Internal memory | 16000 MB |
| Display type | LCM |
| Control display unit | Yes |
| Processor manufacturer | ARM |
| Processor family | ARM Cortex |
| SSD capacity | 128 GB |
| Mounting type | Rack mounting |
| Rack capacity | 1U |
| Product colour | Grey |
| Enclosure material | Aluminium/SGCC |
| Protocols | |
| DHCP server | Yes |
| Routing protocols | BGP, OSPF |
| Network | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500,10000,5000 Mbit/s |
| Port aggregation | Yes |
| Security | |
| Firewall security | Yes |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| Ports & interfaces | |
| WAN connection | Ethernet (RJ-45), SFP+ |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 10 |
| Console port | RJ-45 |
| Number of console ports | 1 |
| SFP+ ports quantity | 2 |
| Management features | |
| Reset button | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Multicast support | Yes |
| Power | |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Input current | 3 A |
| Heat dissipation | 342 BTU/h |
| DC input voltage | 12 V |
| Power consumption (max) | 100 W |
| Electrostatic Discharge (ESD) protection (air) | 8 kV |
| Electrostatic Discharge (ESD) protection (contact) | 4 kV |
| Electromagnetic (EMP) protection | Yes |
| Electromagnetic (EMP) protection (air) | 8 kV |
| Electromagnetic (EMP) protection (contact) | 4 kV |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 5.5 kg |
| Width | 442.4 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Depth | 325 mm |
| Packaging content | |
| Cables included | AC |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Technical details | |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 2100 MHz |
| Number of processors installed | 1 |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC), National Defense Authorization Act (NDAA) |
| Indication | |
| LED indicators | Activity, Error, Link, Ready |
| Memory | |
| Internal memory | 16000 MB |
| Display | |
| Display type | LCM |
| Control display unit | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC), National Defense Authorization Act (NDAA) |
| Features | |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 2100 MHz |
| Number of processors installed | 1 |