We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Moxa Mgate MB Gateway
SKU
MGATE MB3660-8-J-2AC
Login for pricing
In Stock:
0 available
Modbus gateway with dual LANs, dual AC power inputs, 8 RS-232/422/485 ports, RJ45 serial interface, 0 to 60°C
Category: Gateways/Controllers
| SKU | MGATE MB3660-8-J-2AC |
|---|---|
| EAN | 5703431542471 |
| Manufacturer | Moxa |
| Availability | Out of Stock |
Whether single or multiple serial ports, Moxa’s Modbus TCP gateway solutions convert data in networks between Modbus RTU/ASCII, Modbus TCP, DNP3, CANopen, J1939, PROFIBUS, BACnet/IP, IEC 101/104, IEC 61850, and EtherCAT making configuration, troubleshooting, and conversion quick and easy.
Modbus gateway with dual LANs, dual AC power inputs, 16 RS-232/422/485 ports, 0 to 60°C operating temperature
Modbus gateway with dual LANs, dual AC power inputs, 16 RS-232/422/485 ports, 0 to 60°C operating temperature
| Design | |
|---|---|
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| International Protection (IP) code | IP30 |
| Enclosure material | Metal |
| Features | |
| Mean time between failures (MTBF) | 616505 h |
| Compatible memory cards | SD |
| Card reader integrated | Yes |
| Performance | |
| Control display unit | No |
| Product colour | Black |
| International Protection (IP) code | IP30 |
| Enclosure material | Metal |
| Protocols | |
| DHCP client | Yes |
| Management protocols | ARP DHCP Client DNS HTTP HTTPS SMTP SNMP Trap SNMPv1/v2c/v3 TCP/IP Telnet UDP NTP Client RADIUS |
| Network | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Flow control support | Yes |
| Security | |
| Security algorithms | HTTPS, SMTP-AUTH, SNMP, SNMPv2, SNMPv3, SHA-256, 256-bit AES, 128-bit AES |
| Authentication method | Local database, RADIUS |
| ARP attack prevention | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| RS-232 ports | 8 |
| Number of console ports | 2 |
| Serial interface type | RJ-45 |
| Management features | |
|---|---|
| Reset button | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Power | |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Electrostatic Discharge (ESD) protection | Yes |
| Electrostatic Discharge (ESD) protection (air) | 8 kV |
| Electrostatic Discharge (ESD) protection (contact) | 6 kV |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2.6 kg |
| Width | 440 mm |
| Height | 45 mm |
| Depth | 198 mm |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Technical details | |
| Mean time between failures (MTBF) | 616505 h |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Compliance certificates | Electromagnetic Compatibility (EMC), Federal Communications Commission (FCC), UL, CE, cULus |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Display | |
| Control display unit | No |
| Certificates | |
| Compliance certificates | Electromagnetic Compatibility (EMC), Federal Communications Commission (FCC), UL, CE, cULus |