We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Vertiv Avocent SC820D-202 KVM switch Black
SKU
SC820D-202
- Single-Head
- 2-Port DisplayPort 4K UHD
- NIAP / Common Criteria Certification - protection profile version 3.0 for peripheral sharing switches
- Always-on active anti-tampering system, including holographic tamper evident seals
- Advanced Isolation between computers and shared peripherals
- Unique NUM Lock, CAPS Lock and Scroll Lock indicators
- Unidirectional Optical Data Diodes assure USB peripheral isolation enabling data flow from devices to host only
- Hardware-based peripheral isolation loads all firmware on ROM with no keyboard buffering or memory
- Full USB device filtering to assure support for keyboard and mouse only
Category: KVM Switches
| SKU | SC820D-202 |
|---|---|
| EAN | 0636430081991 |
| Manufacturer | Vertiv |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | Avocent |
| PDF URLs |
View PDF |
The Cybex™ SC 800 series secure desktop KVM switching portfolio offers a proven solution for guarding against cyber intrusion at the desktop. These switches are certified to meet the requirements of the latest NIAP Protection Profile for Peripheral Sharing Devices version 3.0. These switches provide users with high resolution compatibility utilizing HDMI and DisplayPort technology as well as traditional DVI technology.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Console USB ports quantity | 2 |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-B |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Number of computers controlled | 2 |
| Keyboard port type | USB |
| Mouse port type | USB |
| Video port type | HDMI/DisplayPort |
| Audio connections | Yes |
| PS/2 ports quantity | 2 |
| Headphone outputs | 3 |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DC-in jack | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN | No |
| Performance | |
| Firmware upgradeable | No |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Plug and Play | Yes |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Number of users | 1 user(s) |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Rack mounting | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Push button | Yes |
| Number of users | 1 user(s) |
| LED indicators | Yes |
| Design | |
| Display switch button | Yes |
| Product colour | Black |
| Rack mounting | Yes |
| Push button | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Certification | CE, RCM, FCC class B, VCCI, TUV US, TUV Canada |
| Housing material | Plastic, Steel |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Power | |
| Input current | 1.5 A |
| Output current | 1.5 A |
| Compatible power plug types | EU |
| Output voltage | 12 V |
| Power source | AC |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (typical) | 35 W |
| Input voltage | 100 - 240, 12 V |
| Video | |
|---|---|
| HD type | 4K Ultra HD |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 178 mm |
| Depth | 61 mm |
| Height | 43 mm |
| Weight | 700 g |
| Packaging content | |
| Drivers included | No |
| Rubber feet | Yes |
| Rack mount kit | No |
| Quick installation guide | Yes |
| Manual | No |
| AC adapter included | Yes |
| Software included | No |
| Certificates | |
| Certification | CE, RCM, FCC class B, VCCI, TUV US, TUV Canada |
| Other features | |
| Push button | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176200 |