We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Vertiv Avocent MultiViewer SVMV280DPH KVM switch Black
SKU
SVMV280DPH-400
- Simultaneously view multiple computers on a single monitor.
- Ability to interact with various computers on a single screen.
- With CNS, keyboard and mouse transitions occur seamlessly when moving the cursor across window borders.
- Direct interaction with any application through touch screen capabilities.
- Smart-card (CAC) or biometric readers for authentication across multiple secure computers.
Category: KVM Switches
| SKU | SVMV280DPH-400 |
|---|---|
| EAN | 0636430089423 |
| Manufacturer | Vertiv |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
The Vertiv™ Avocent® Commercial MultiViewer KVM continues to provide the KVM solution required in accessing both classified and non-classified data. Through the use of an all new video port, the Avocent® Commercial MultiViewer KVM accepts either a standard HDMI or DP connector cable when the input/target video port has a universal connector. The Avocent® Commercial Multiviewer KVM can be used in either a single or dual display projection scenario with up to 8 computers on a single screen and features such as tiling, windowing, and touch screen.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Console USB ports quantity | 5 |
| Console ports | 3.5mm headphone, 3.5mm mic, HDMI, USB A |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-B |
| Number of computers controlled | 8 |
| Keyboard port type | USB |
| Mouse port type | USB |
| Video port type | HDMI/DisplayPort |
| Audio connections | Yes |
| Performance | |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Video bandwidth | 30 Hz |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Certification | FCC B, CE, TUV US, TUV, RCM, VCCI |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Power | |
|---|---|
| Power source | AC |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Video | |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Video bandwidth | 30 Hz |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 442 mm |
| Depth | 183 mm |
| Height | 66 mm |
| Weight | 3.7 kg |
| Packaging content | |
| Cables included | AC |
| Certificates | |
| Certification | FCC B, CE, TUV US, TUV, RCM, VCCI |