We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Vertiv Avocent AV 3108 KVM switch Rack mounting Black
SKU
AV3108-001
Category: KVM Switches
| SKU | AV3108-001 |
|---|---|
| EAN | 0636430080222 |
| Manufacturer | Vertiv |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Built for small data centers and remote/branch office environments, the AV 3000 series KVM over IP switch provides consolidated, streamlined access to server resources. Centralize the management of the switches with DSView 4 Management software.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Console ports | RJ–45 |
| Number of computers controlled | 8 |
| Keyboard port type | USB |
| Mouse port type | USB |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Security algorithms | 3DES, AES, 128-bit SSL, DES |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Performance | |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Maximum resolution | 1680 x 1050 pixels |
| Security algorithms | 3DES, AES, 128-bit SSL, DES |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Rack mounting | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Rack mounting | Yes |
| Certification | UL, FCC Class A, cUL, ICES Class A, CE, EAC, VCCI Class A, KCC Class A, C-Tick, BSMI |
| Rack capacity | 1U |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Power | |
|---|---|
| Input current | 5 A |
| Power source | AC |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (typical) | 18 W |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Video | |
| Maximum resolution | 1680 x 1050 pixels |
| Security | |
| Security algorithms | 3DES, AES, 128-bit SSL, DES |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 432 mm |
| Depth | 165 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 1.9 kg |
| Packaging content | |
| Rack mount kit | Yes |
| Cables included | AC |
| Quick installation guide | Yes |
| Certificates | |
| Certification | UL, FCC Class A, cUL, ICES Class A, CE, EAC, VCCI Class A, KCC Class A, C-Tick, BSMI |