We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Black Box ServSwitch CX KVM switch Rack mounting
SKU
KV0416A-R2
- Switch via on-screen menus.
- Connect to speakers to hear audio prompts from the servers.
- Reset one or more host system power switches via the switch's power control port.
- Optional IP support enables you to access servers remotely.
- Includes rackmounting hardware.
Category: KVM Switches
| SKU | KV0416A-R2 |
|---|---|
| EAN | 5715328290563 |
| Manufacturer | Black Box |
| Availability | Out of Stock |
Up to four users can access and control 16 multiplatform servers via CATx cable.
- Maximum resolution: 1900 x 1440.
- Switch via on-screen menus.
- Ideal for small and mid-size data centers.
- Maximum resolution: 1900 x 1440.
- Switch via on-screen menus.
- Ideal for small and mid-size data centers.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Keyboard port type | USB, PS/2 |
| Mouse port type | USB, PS/2 |
| Video port type | VGA |
| Audio connections | Yes |
| PS/2 ports quantity | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Console port | RS-232 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Performance | |
| Maximum resolution | 1900 x 1440 pixels |
| Number of users | 4 user(s) |
| Maximum operating distance | 300 m |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Rack mounting | Yes |
| Number of users | 4 user(s) |
| Maximum operating distance | 300 m |
| LED indicators | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Rack mounting | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Rack capacity | 1U |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Power | |
|---|---|
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| USB powered | No |
| External power adapter | Yes |
| Input voltage | 100-240 V |
| Video | |
| Maximum resolution | 1900 x 1440 pixels |
| Weight & dimensions | |
| Width | 483 mm |
| Depth | 216 mm |
| Height | 44 mm |
| Package width | 355.6 mm |
| Package depth | 501.6 mm |
| Package height | 95.2 mm |
| Package weight | 3.18 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 355.6 mm |
| Package depth | 501.6 mm |
| Package height | 95.2 mm |
| Package weight | 3.18 kg |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Other features | |
| Maximum operating distance | 300 m |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176200 |