We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
PowerWalker BTX 12-120 LS Lead-Calcium (Pb-Ca) 12 V 120 Ah
SKU
91010103
- Longlife 12 year design
- High Discharge Rate
- Lead-Calcium casted grids
- AGM separators for improved electrolyte distribution
- BTX-LS Capacity range: 17-200Ah
- Designed in conformance with the DIN EN 60896-2:1997 standard
- Extremely low gassing
- Reduced self discharge
- 100% recyclable
- No limitations for transport via road, rail, boat or air
- BTX-LS batteries are maintenance free
Category: UPS Batteries
| SKU | 91010103 |
|---|---|
| EAN | 4260074982411 |
| Manufacturer | PowerWalker |
| Availability | Out of Stock |
| Features | |
|---|---|
| Battery technology | Lead-Calcium (Pb-Ca) |
| Battery capacity | 120 Ah |
| Battery voltage | 12 V |
| Battery life | 12 year(s) |
| Product colour | Black |
| Compatibility | PowerWalker |
| Technical details | |
|---|---|
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | CE |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 37.7 kg |
| Width | 176 mm |
| Height | 227 mm |
| Depth | 408 mm |