Vertiv Liebert GXT5 Double Online Conversion UPS -10kVA/10kW| 230V| With Rackmount Kit and Intellislot RDU101 Communication Card|GXT5-10KIRT5UXLN
SKU
GXT5-10KIRT5UXLN
Login for pricing
In Stock: 2 available
5U Rack/Tower | 2 Minute Stand-by | 230 V AC Input | 200 V AC, 208 V AC, 220 V AC, 230 V AC, 240 V AC Output | 4 x IEC 320 EN 60320 C13, 4 x IEC 60320 C19 | Pure Sine Wave - Serial Port | Remote Monitoring | 5-year Warranty (3-year Standard Warranty + 2-year Extended Warranty)
  • It offers reliable, easy-to-manage power protection and battery backup with 10kVA (10kW) capacity.
  • It includes a built-in Vertiv RDU101 network communications card for remote management.
More Information
Output power capacity 10 kVA
Product colour Black
Output power 10000 W
Form factor Rackmount/Tower
SKU GXT5-10KIRT5UXLN
EAN 0767041026696
Manufacturer Vertiv
Availability In Stock
Product Family Liebert
PDF URLs View PDF
The Vertiv Liebert GXT5 uninterruptible power supply (UPS) protects critical equipment against outages and every type of power disturbance. This 10kVA/10kW online double conversion UPS offers continuous power conditioning in centralized and edge locations. With unity power factor (1.0), it allows more connected loads saving space and costs. This tower/rack mount UPS has a built-in Vertiv RDU101 communications card for remote monitoring to help you make more informed decisions and faster event resolution. With the free Vertiv Power Insight software, you can consolidate your view of up to 100 distributed UPS units providing simple notification of status and events in a single pane of glass. This 230V in/ 230 out single phase UPS has scalable runtime options with matching external battery cabinets to give extra runtime during an outage to support critical equipment. This battery backup is ENERGY STAR 2.0 certified and comes with an intuitive gravity sensing full-color LCD display. It comes with a 5-year warranty (3-year factory warranty plus 2-year extended warranty). This promotion is subject to the Dist This offer is not available in conjunction with any other offer/discount.ributor’s product availability and is only available while product stocks last. Vertiv reserves the right to provide a 1-month notice to terminate the offer.
Power
Output voltage regulation3%
Output power factor1
Input power factor0.99
Output power10000 W
Input operation voltage (min)176 V
Input operation voltage (max)288 V
Output operation voltage (min)230 V
Output operation voltage (max)240 V
Efficiency95%
Emergency Power Off (EPO)Yes
Power factor1
Output power capacity10 kVA
Efficiency (On-line mode)95%
Charging current8 A
Performance
UPS topologyDouble-conversion (Online)
WaveformPure sine
Number of output phases1
Number of input phases1
Response time0 ms
Power protection featuresOverload
Noise level55 dB
Audible alarm(s)Yes
Features
Output frequency50/60 Hz
Country of originChina
WaveformPure sine
Output voltage regulation3%
Number of output phases1
Number of input phases1
Output power factor1
Input power factor0.99
Response time0 ms
Output power10000 W
Efficiency95%
Emergency Power Off (EPO)Yes
Power factor1
Noise level55 dB
Audible alarm(s)Yes
Efficiency (On-line mode)95%
Input frequency40 - 70 Hz
Charging current8 A
Ports & interfaces
USB portYes
Serial interfaceYes
AC outlets quantity8 AC outlet(s)
AC outlet typesC13 coupler, C19 coupler, IEC 320, Terminal
Power plugTerminal
Battery
Battery voltage12 V
Battery capacity9 Ah
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Typical backup time at half load7 min
Typical backup time at full load2 min
Hot-swap batteryYes
Charging current8 A
Number of batteries included16 pc(s)
Design
Country of originChina
International Protection (IP) codeIP20
Rack capacity5U
Form factorRackmount/Tower
Product colourBlack
SafetyIEC62040-1:2008
Cooling typeActive
CertificationCE, EMI/EMC/C-Tick EMC, ESD
Display typeLCD
Technical details
Output frequency50/60 Hz
Compliance certificatesRoHS
Certificates
Compliance certificatesRoHS
SafetyIEC62040-1:2008
Packaging content
Quick installation guideYes
Cables includedUSB cable
ManualYes
Batteries includedYes
Cooling
Cooling typeActive
Safety regulation & standards
Weight & dimensions
Package width646 mm
Package depth816 mm
Package height520 mm
Weight74.5 kg
Width430 mm
Package weight93 kg
Height217 mm
Depth630 mm
Packaging data
Quick installation guideYes
Cables includedUSB cable
ManualYes
Package width646 mm
Package depth816 mm
Package height520 mm
Package weight93 kg
Logistics data
You may also be interested in
Compare Products
Product Vertiv Liebert GXT5 Double Online Conversion UPS -10kVA/10kW| 230V| With Rackmount Kit and Intellislot RDU101 Communication Card|GXT5-10KIRT5UXLN Vertiv Liebert GXT5 Double Online Conv... Login for pricing
APC Smart-UPS On-Line, 10kVA/10kW, Tower, 230V/400V, 6x C13+4x C19 IEC outlets, Network Card+SmartSlot, Extended runtime, W/O rail kit APC Smart-UPS On-Line, 10kVA/10kW, Tow... Login for pricing
APC Smart-UPS On-Line, 6kVA/6kW, Tower, 230V, 6x C13+4x C19 IEC outlets, Network Card+SmartSlot, Extended runtime, W/O rail kit APC Smart-UPS On-Line, 6kVA/6kW, Tower... Login for pricing