We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
PowerWalker VI 1500RT LCD/UK uninterruptible power supply (UPS) 1.5 kVA 1350 W 8 AC outlet(s)
SKU
10120040
Category: Uninterruptible Power Supplies (UPSs)
| Output power capacity | 1.5 kVA |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Output power | 1350 W |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| SKU | 10120040 |
| EAN | 4260074974751 |
| Manufacturer | PowerWalker |
| Availability | Out of Stock |
PowerWalker VI 1500RT LCD/UK is a Line-Interactive UPS with pure sine wave output and designed for fulfilling high quality power protection demand. It offers full protection for devices such as servers, network/telephone communication systems as well as for industrial applications.
With its slim design it only requires 2U valuable space of your rack system. The UPS can be installed in 19” rack systems or used as tower.
- Pure sine wave output with high output power factor 0.9
- Monitoring software included
- Output THDV < 3%
- High Frequency Topology
- 50/60 Hz frequency converter mode
- Selectable Line Sensitivity
- Swappable LCD Direction
- Programmable power management outlet
- Emergency power off (EPO) function
- Intelligent fan control for reduced noise level
- Self-Monitoring and Fault Diagnosis
- Smart battery charger to extend battery life
- Optional: Rack installation kit, SNMP module, dry contact AS/400 card, Battery Pack, MBS, ATS, RBS
With its slim design it only requires 2U valuable space of your rack system. The UPS can be installed in 19” rack systems or used as tower.
- Pure sine wave output with high output power factor 0.9
- Monitoring software included
- Output THDV < 3%
- High Frequency Topology
- 50/60 Hz frequency converter mode
- Selectable Line Sensitivity
- Swappable LCD Direction
- Programmable power management outlet
- Emergency power off (EPO) function
- Intelligent fan control for reduced noise level
- Self-Monitoring and Fault Diagnosis
- Smart battery charger to extend battery life
- Optional: Rack installation kit, SNMP module, dry contact AS/400 card, Battery Pack, MBS, ATS, RBS
| Power | |
|---|---|
| Output power | 1350 W |
| Input operation voltage (max) | 300 V |
| Output operation voltage (min) | 220 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Output power capacity | 1.5 kVA |
| Battery | |
| Battery type | 3x 12V / 9Ah |
| Battery recharge time | 4 h |
| Performance | |
| Noise level | 45 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Features | |
| Output power | 1350 W |
| Input operation voltage (max) | 300 V |
| Output operation voltage (min) | 220 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Noise level | 45 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output power capacity | 1.5 kVA |
| Input frequency | 40/70 Hz |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| RS-232 ports | 1 |
| Modem (RJ-11) ports | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Design | |
|---|---|
| Form factor | Rackmount/Tower |
| Product colour | Black |
| Display type | LCD |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Packaging data | |
| Package dimensions (WxDxH) | 545 x 545 x 230 mm |
| Bundled software | WinPower |
| Package weight | 21 kg |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 17.8 kg |
| Width | 438 mm |
| Package weight | 21 kg |
| Height | 86.5 mm |
| Depth | 436 mm |
| Other features | |
| Battery type | 3x 12V / 9Ah |
| Package dimensions (WxDxH) | 545 x 545 x 230 mm |
| Packaging content | |
| Bundled software | WinPower |