We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
CyberPower PR1500ERTXL2UCN uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 1.5 kVA 1500 W 10 AC outlet(s)
SKU
PR1500ERTXL2UCN
Login for pricing
In Stock:
0 available
1.5 kVA, 1.5 kW, 200-240V, 50/60Hz, 2430J, 192.5 BTU/h, 10xC13
Category: Uninterruptible Power Supplies (UPSs)
| SKU | PR1500ERTXL2UCN |
|---|---|
| EAN | 4711027797977 |
| Manufacturer | CyberPower |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual View Manual View Manual View Manual View Manual View Manual View Manual View Manual View Manual View Manual View Manual View Manual |
| PDF URLs |
View PDF |
PR1500ERTXL2UCN
CyberPower PR1500ERTXL2UCN with rackmount design guarantees power backup protection for home theater systems, multimedia devices, IT equipment, computers, workstations, NAS/Storage devices, telecom devices, networking devices, and surveillance systems. The UPS adopts line-interactive topology with Automatic Voltage Regulation (AVR) function, and offers stabilized Pure Sine Wave output to ensure high power quality. The UPS’s output power factor is 1, which means it is capable of connecting to more critical loads than conventional UPS. It also features Battery Management Technology to help batteries obtain optimal life span by balancing battery string voltage. The quick charging technology allows fast and safe battery charging. Its multi-functional matrix LCD supports intuitive operation and quick configuration. The LCD panel is also rotatable to meet installation requirements.
CyberPower PR1500ERTXL2UCN with rackmount design guarantees power backup protection for home theater systems, multimedia devices, IT equipment, computers, workstations, NAS/Storage devices, telecom devices, networking devices, and surveillance systems. The UPS adopts line-interactive topology with Automatic Voltage Regulation (AVR) function, and offers stabilized Pure Sine Wave output to ensure high power quality. The UPS’s output power factor is 1, which means it is capable of connecting to more critical loads than conventional UPS. It also features Battery Management Technology to help batteries obtain optimal life span by balancing battery string voltage. The quick charging technology allows fast and safe battery charging. Its multi-functional matrix LCD supports intuitive operation and quick configuration. The LCD panel is also rotatable to meet installation requirements.
| Power | |
|---|---|
| Output power factor | 1 |
| Output power | 1500 W |
| Input operation voltage (min) | 131 V |
| Input operation voltage (max) | 302 V |
| Output operation voltage (min) | 200 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Surge energy rating | 2430 J |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Output power capacity | 1.5 kVA |
| Performance | |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Pure sine |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Response time | 6 ms |
| LED indicators | Yes |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| Surge protection | Yes |
| Noise level | 55.5 dB |
| Features | |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Pure sine |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Output power factor | 1 |
| Response time | 6 ms |
| Output power | 1500 W |
| Input operation voltage (min) | 131 V |
| Input operation voltage (max) | 302 V |
| Output operation voltage (min) | 200 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Surge energy rating | 2430 J |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| Surge protection | Yes |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Noise level | 55.5 dB |
| Output power capacity | 1.5 kVA |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Heat dissipation | 96.7 BTU/h |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| Serial interface | Yes |
| Serial interface type | RS-232 |
| AC outlets quantity | 10 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Power plug | C14 coupler |
| Serial ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB port type | USB Type-B |
| Battery | |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery recharge time | 3 h |
| Typical backup time at half load | 19.3 min |
| Typical backup time at full load | 6.5 min |
| Hot-swap battery | Yes |
| Replacement battery cartridge | RBP0129 |
| Design | |
|---|---|
| Rack capacity | 2U |
| Form factor | Rackmount |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Display type | LCD |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 95 °C |
| Technical details | |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Compliance certificates | RoHS, CE, Federal Communications Commission (FCC), cUL, UL, VCCI |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS, CE, Federal Communications Commission (FCC), cUL, UL, VCCI |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 32 kg |
| Width | 433 mm |
| Height | 86.5 mm |
| Depth | 500 mm |