We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Xilence Performance X Series XP850MR9.2 power supply unit 850 W 20+4 pin ATX ATX Black, Red
SKU
XN174
Login for pricing
In Stock:
0 available
850W, 140mm, ATX 12V Version 3.0, 1 x 12VHPWR (PCIe Gen 5.0), Performance X+
Category: Power Supply Units
| SKU | XN174 |
|---|---|
| EAN | 4044953503764 |
| Manufacturer | Xilence |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | Performance X Series |
The semi-modular power supplies of the X+ series are capable of absorbing high load peaks above the normal rated power in the shortest possible time and comply with Intel's Design Guide 3.0. Thus, the power supplies are ideally
suited for driving the latest and most powerful gaming graphics cards with PCI Express 5 specifications. An 80+ Gold certification confirms a high efficiency and energy efficiency of this power supply series. Six different protection circuits (OCP, OVP, UVP, SCP, OPP, OTP) ensure safe operation even in heated gaming sessions. The fans of the ATX 3.0 power supplies run with Fluid Dynamic Bearing technology and are very quiet. In addition, they convince with an extremely long durability and their excellent cooling performance. All of these specifications make the affordable Performance X+ series ideal for use with the latest gaming PC systems.
suited for driving the latest and most powerful gaming graphics cards with PCI Express 5 specifications. An 80+ Gold certification confirms a high efficiency and energy efficiency of this power supply series. Six different protection circuits (OCP, OVP, UVP, SCP, OPP, OTP) ensure safe operation even in heated gaming sessions. The fans of the ATX 3.0 power supplies run with Fluid Dynamic Bearing technology and are very quiet. In addition, they convince with an extremely long durability and their excellent cooling performance. All of these specifications make the affordable Performance X+ series ideal for use with the latest gaming PC systems.
| Cooling | |
|---|---|
| Fan diameter | 14 cm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Design | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |
| Product colour | Black, Red |
| Fan diameter | 14 cm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Power | |
| Total power | 850 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power Factor Correction (PFC) type | Active |
| Max output current (+3.3V) | 20 A |
| Max output current (+12V) | 70.8 A |
| Max output current (+5V) | 20 A |
| Max output current (-12V) | 0.3 A |
| Max output current (+5Vsb) | 3 A |
| Power protection features | Over current, Over power, Over voltage, Short circuit, Under voltage |
| Efficiency | 92% |
| Ports & interfaces | |
| Motherboard power connector | 20+4 pin ATX |
| Number of SATA power connectors | 6 |
| PCI Express power connectors (6+2 pin) | 3 |
| PCI Express power connectors (8-pin) | 1 |
| CPU P4 connector (4-pin) | 1 |
| CPU power connector (4+4 pin) | Yes |
| Cabling type | Semi-Modular |
| Performance | |
|---|---|
| Power supply unit (PSU) form factor | ATX |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |
| Purpose | PC |
| ATX version | 3.0 |
| Bearing technology | FDB |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS, WEEE |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |
| Weight & dimensions | |
| Width | 150 mm |
| Depth | 160 mm |
| Height | 86 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Technical details | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ErP |
| Compliance certificates | RoHS, WEEE |