We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Thermaltake TR2 S 750W power supply unit 20+4 pin ATX ATX Black
SKU
PS-TRS-0750NNSAWE-H
Login for pricing
In Stock:
0 available
750W (DC to DC), ATX, Active PFC, 8A, 200-240 Vac, 80 PLUS, 150 x 86 x 140 mm
Category: Power Supply Units
| SKU | PS-TRS-0750NNSAWE-H |
|---|---|
| EAN | 4711658549389 |
| Manufacturer | Thermaltake |
| Availability | Out of Stock |
TR2 S 750W (DC to DC Version)
The TR2 S Series is certified by 80 PLUS 230V EU, saves energy through its high efficiency of up to 80% and accommodates any mainstream build with the most demanding requirements. An embedded Hydraulic Bearing Fan delivers excellent airflow at an exceptionally low noise level. Additionally, the single +12V rail design and DC-DC design enables non-stop usage with stable and reliable performance.
Ultra Quiet 120mm Fan
TR2 S Series adopts 120mm Hydraulic Bearing Fan to guarantee cool performance and silent operation.
80 PLUS 230V EU Certified
TR2 S Series saves energy through its high energy efficiency of up to 80% and is 80 PLUS® 230V Standard certified.
Multiple Connectors
The cables used for TR2 S Series are black and low-profile, users are able to properly route the cables in optimal location to prevent airflow blockage.
High-Quality Components
High quality components enable non-stop usage with stable and reliable performance, no more capacitor explosion and leakage.
High amperage Single +12V Rail & DC to DC Design
TR2 S Series is equipped with powerful +12V rails, superior performance under all types of system loading. The use of DC to DC circuit design provides very stable operation and enhanced voltage regulation.
Built-in Industrial Grade Protection
To protect the hardware, TR2 S series is built with industry grade protections: OCP(Over Current Protection), OVP (Over Voltage Protection), UVP(Under Voltage Protection), OPP(Over Power Protection), SCP(Short Circuit Protection), OTP(Over Temperature Protection).
The TR2 S Series is certified by 80 PLUS 230V EU, saves energy through its high efficiency of up to 80% and accommodates any mainstream build with the most demanding requirements. An embedded Hydraulic Bearing Fan delivers excellent airflow at an exceptionally low noise level. Additionally, the single +12V rail design and DC-DC design enables non-stop usage with stable and reliable performance.
Ultra Quiet 120mm Fan
TR2 S Series adopts 120mm Hydraulic Bearing Fan to guarantee cool performance and silent operation.
80 PLUS 230V EU Certified
TR2 S Series saves energy through its high energy efficiency of up to 80% and is 80 PLUS® 230V Standard certified.
Multiple Connectors
The cables used for TR2 S Series are black and low-profile, users are able to properly route the cables in optimal location to prevent airflow blockage.
High-Quality Components
High quality components enable non-stop usage with stable and reliable performance, no more capacitor explosion and leakage.
High amperage Single +12V Rail & DC to DC Design
TR2 S Series is equipped with powerful +12V rails, superior performance under all types of system loading. The use of DC to DC circuit design provides very stable operation and enhanced voltage regulation.
Built-in Industrial Grade Protection
To protect the hardware, TR2 S series is built with industry grade protections: OCP(Over Current Protection), OVP (Over Voltage Protection), UVP(Under Voltage Protection), OPP(Over Power Protection), SCP(Short Circuit Protection), OTP(Over Temperature Protection).
| Cooling | |
|---|---|
| Fan diameter | 12 cm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Performance | |
| On/off switch | Yes |
| Power supply unit (PSU) form factor | ATX |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS |
| Purpose | PC/Server |
| Mean time between failures (MTBF) | 100000 h |
| Bearing technology | Hydraulic |
| Design | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS |
| Product colour | Black |
| Fan diameter | 12 cm |
| On/off switch | Yes |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Power | |
| Total power | 750 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Input current | 8 A |
| Power Factor Correction (PFC) type | Active |
| Combined power (+3.3V) | 100 W |
| Combined power (+12V) | 750 W |
| Combined power (+5V) | 100 W |
| Combined power (-12V) | 3.6 W |
| Combined power (+5Vsb) | 12.5 W |
| Max output current (+3.3V) | 18 A |
| Max output current (+12V) | 62.5 A |
| Max output current (+5V) | 18 A |
| Max output current (-12V) | 0.3 A |
| Max output current (+5Vsb) | 2.5 A |
| Power protection features | Over current, Over power, Over voltage, Overheating, Short circuit, Under voltage |
| Hold time | 17 ms |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Motherboard power cable length | 60 cm |
| SATA power cable length | 500 mm |
| Peripheral (Molex) power cable length | 500 mm |
| PCI Express power cable length | 50 cm |
| CPU power cable length | 65 cm |
| Motherboard power connector | 20+4 pin ATX |
| Number of SATA power connectors | 4 |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 4 |
| PCI Express power connectors (6+2 pin) | 2 |
| CPU power connector (4+4 pin) | Yes |
| Cabling type | Non-Modular |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 150 mm |
| Depth | 140 mm |
| Height | 86 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Certificates | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS |