We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Thermaltake Toughpower i2000W power supply unit 2000 W 24-pin ATX ATX Black
SKU
PS-TPI-2000FNFDPE-1
Login for pricing
In Stock:
0 available
80 PLUS Titanium, 2000 W, PFC, 100 - 240 V, 50 - 60 Hz, 150 x 180 x 86 mm
Category: Power Supply Units
| SKU | PS-TPI-2000FNFDPE-1 |
|---|---|
| EAN | 4711658544995 |
| Manufacturer | Thermaltake |
| Availability | Out of Stock |
Smart Digital Control
Built on a powerful digital platform, the Toughpower i2000W lets you monitor wattage, voltage, efficiency, and temperature in real time via the TT RGB PLUS software on desktop or mobile. Stay in control. Stay protected.
Smarter Control, Safer Power.
With real-time monitoring, single/ multi rail mode switching, and Smart Zero Fan control via TT RGB PLUS software, you gain full command over performance, efficiency, and protection.
Smart Monitoring, Flexible Protection
Monitor power usage in real time for PCI-E, CPU, and 12V-2x6 outputs via software, while switching between single and multi rail modes to optimize protection for overclocking or multi GPU setups.
ATX 3.1 Ready
Toughpower i2000W is fully compatible with Intel ATX 3.1 specifications, supporting up to 200% power excursion, reaching 60% efficiency at low load, and meeting all required power supply timing standards.
Be Smart, Stay Quiet
Featuring an ultra-quiet 140mm fan with Smart Zero Fan technology to provide efficient and silent cooling. Fully modular low-profile cables let users to have cleaner builds and optimize airflow.
High Amperage Single +12V Rail & High-Class Technologies
Powerful single +12V rail can deliver the power you need for the best compatibility. The use of LLC and DC to DC circuit design provides extremely stable operation and enhanced voltage regulation.
Smart Power in the Cloud
Monitor and analyze real time power data across devices with DPS G software. Upload key information to the cloud and easily share reports through mobile or social platforms.
Built-in Industrial Grade Protection
To protect your hardware, Toughpower i2000W is built with industry grade protections: OCP (Over Current Protection), OVP (Over Voltage Protection), UVP (Under Voltage Protection), OPP (Over Power Protection), SCP (Short Circuit Protection), and OTP (Over Temperature Protection).
Fully Modular Low-Profile Cables
Offers users more flexibilities for PSU installation. Low-profile black cables make cable management easier, reduces clutter and increases airflow inside the chassis.
80 PLUS Platinum Certified
80 PLUS Platinum(230V EU) certified, the 2000W model delivers up to 92% energy efficiency, minimizing power loss and heat generation even under full load.
Built on a powerful digital platform, the Toughpower i2000W lets you monitor wattage, voltage, efficiency, and temperature in real time via the TT RGB PLUS software on desktop or mobile. Stay in control. Stay protected.
Smarter Control, Safer Power.
With real-time monitoring, single/ multi rail mode switching, and Smart Zero Fan control via TT RGB PLUS software, you gain full command over performance, efficiency, and protection.
Smart Monitoring, Flexible Protection
Monitor power usage in real time for PCI-E, CPU, and 12V-2x6 outputs via software, while switching between single and multi rail modes to optimize protection for overclocking or multi GPU setups.
ATX 3.1 Ready
Toughpower i2000W is fully compatible with Intel ATX 3.1 specifications, supporting up to 200% power excursion, reaching 60% efficiency at low load, and meeting all required power supply timing standards.
Be Smart, Stay Quiet
Featuring an ultra-quiet 140mm fan with Smart Zero Fan technology to provide efficient and silent cooling. Fully modular low-profile cables let users to have cleaner builds and optimize airflow.
High Amperage Single +12V Rail & High-Class Technologies
Powerful single +12V rail can deliver the power you need for the best compatibility. The use of LLC and DC to DC circuit design provides extremely stable operation and enhanced voltage regulation.
Smart Power in the Cloud
Monitor and analyze real time power data across devices with DPS G software. Upload key information to the cloud and easily share reports through mobile or social platforms.
Built-in Industrial Grade Protection
To protect your hardware, Toughpower i2000W is built with industry grade protections: OCP (Over Current Protection), OVP (Over Voltage Protection), UVP (Under Voltage Protection), OPP (Over Power Protection), SCP (Short Circuit Protection), and OTP (Over Temperature Protection).
Fully Modular Low-Profile Cables
Offers users more flexibilities for PSU installation. Low-profile black cables make cable management easier, reduces clutter and increases airflow inside the chassis.
80 PLUS Platinum Certified
80 PLUS Platinum(230V EU) certified, the 2000W model delivers up to 92% energy efficiency, minimizing power loss and heat generation even under full load.
| Cooling | |
|---|---|
| Fan diameter | 14 cm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Performance | |
| On/off switch | Yes |
| Power supply unit (PSU) form factor | ATX |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Platinum |
| Purpose | PC |
| ATX version | 3.1 |
| Mean time between failures (MTBF) | 100000 h |
| Bearing technology | FDB |
| Design | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Platinum |
| Product colour | Black |
| Fan diameter | 14 cm |
| On/off switch | Yes |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Power | |
| Total power | 2000 W |
| Maximum input current (@220V) | 15 A |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power Factor Correction (PFC) type | Active |
| Combined power (+3.3V) | 120 W |
| Combined power (+12V) | 1999.92 W |
| Combined power (+5V) | 120 W |
| Combined power (+5Vsb) | 15 W |
| Max output current (+3.3V) | 22 A |
| Max output current (+12V) | 166.67 A |
| Max output current (+5V) | 22 A |
| Max output current (+5Vsb) | 3 A |
| Power protection features | Over current, Over voltage, Under voltage, Over power, Short circuit |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Motherboard power cable length | 60 cm |
| SATA power cable length | 500,150 mm |
| Peripheral (Molex) power cable length | 150,500 mm |
| Motherboard power connector | 24-pin ATX |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 8 |
| PCI Express power connectors (6+2 pin) | 8 |
| Cabling type | Fully-Modular |
| EPS power connector (4+4 pin) | Yes |
| PCI Express power connectors (12+4 pin) | 4 |
| PCI Express power connectors (12+4 pin) cable length | 700 mm |
| Number of SATA power cables | 12 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 150 mm |
| Depth | 180 mm |
| Height | 86 mm |
| Certificates | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Platinum |