SST-DA850R-GMA-WWW
Login for pricing
In Stock: 0 available
80 PLUS Gold, 850 W, ATX 3.0, 150 x 86 x 140 mm, 2.13 kg
  • 80 PLUS Gold efficiency certification
  • Equipped with Gen5 12V-2x6 PCIe connector, meeting Intel ATX 3.0 specification standard
  • Latest PCIe Gen 5 standard to support up to 2X power excursion
  • 24/7 continuous power output with 50°Coperating temperature
  • Silent running 120mm fan with advanced semi-fanless operation
  • Compact design with a 140mm depth for easy integration
More Information
Purpose PC/server
Total power 850 W
Power supply unit (PSU) form factor ATX
SKU SST-DA850R-GMA-WWW
EAN 4710679816852
Manufacturer Silverstone
Availability Out of Stock
Specially designed cover designed to effectively dissipate the residual heat
Flat cables have much greater flexibility to allow for tighter folding and management of cables
12V-2x6 PCIe connector supports ATX 3.0 specifications
The 12+4 pin (12V-2x6) design is capable of withstanding power failure caused by a running graphics card’s instantaneous peak power consumption, whilst providing higher stability and efficiency power output for high-end systems
Designed for 80 PLUS Gold level of efficiency to reduce wasted heat and save on electricity
Powerful single +12V rail design, perfect for future high-end component upgrades or overclocking
Advanced protections for safety and security
- Over current protection
- Over power protection
- Over voltage protection
- Short circuit protection
- Under voltage protection
- Over temperature protection
Cooling
Fan diameter12 cm
Number of fans1 fan(s)
Cooling typeActive
Performance
On/off switchYes
80 PLUS certification80 PLUS Gold
PurposePC/Server
Mean time between failures (MTBF)100000 h
Bearing technologyFDB
Design
Product colourWhite
Fan diameter12 cm
On/off switchYes
Number of fans1 fan(s)
Cooling typeActive
Power
Total power850 W
AC input voltage90 - 264 V
AC input frequency47 - 63 Hz
Power factor0.9
Power Factor Correction (PFC) typeActive
Combined power (+3.3V)110 W
Combined power (+12V)846 W
Combined power (+5V)110 W
Max output current (+3.3V)20 A
Max output current (+12V)70.5 A
Max output current (+5V)20 A
Max output current (-12V)0.3 A
Max output current (+5Vsb)2.5 A
Power protection featuresOver current
Efficiency89%
Ports & interfaces
Motherboard power connector20-pin ATX
Number of SATA power connectors8
Peripheral (Molex) power connectors (4-pin)4
EPS power connector (8-pin)Yes
PCI Express power connectors (6-pin)4
Floppy disk drive connectorYes
Cabling typeFully-Modular
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 50 °C
Weight & dimensions
Width150 mm
Depth140 mm
Height86 mm