We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Silverstone DA850R power supply unit 850 W 20-pin ATX ATX White
SKU
SST-DA850R-GMA-WWW
- 80 PLUS Gold efficiency certification
- Equipped with Gen5 12V-2x6 PCIe connector, meeting Intel ATX 3.0 specification standard
- Latest PCIe Gen 5 standard to support up to 2X power excursion
- 24/7 continuous power output with 50°Coperating temperature
- Silent running 120mm fan with advanced semi-fanless operation
- Compact design with a 140mm depth for easy integration
Category: Power Supply Units
| Purpose | PC/server |
|---|---|
| Total power | 850 W |
| Power supply unit (PSU) form factor | ATX |
| SKU | SST-DA850R-GMA-WWW |
| EAN | 4710679816852 |
| Manufacturer | Silverstone |
| Availability | Out of Stock |
Specially designed cover designed to effectively dissipate the residual heat
Flat cables have much greater flexibility to allow for tighter folding and management of cables
12V-2x6 PCIe connector supports ATX 3.0 specifications
The 12+4 pin (12V-2x6) design is capable of withstanding power failure caused by a running graphics card’s instantaneous peak power consumption, whilst providing higher stability and efficiency power output for high-end systems
Designed for 80 PLUS Gold level of efficiency to reduce wasted heat and save on electricity
Silent running 120mm fan with advanced semi-fanless operation
Powerful single +12V rail design, perfect for future high-end component upgrades or overclocking
Advanced protections for safety and security
- Over current protection
- Over power protection
- Over voltage protection
- Short circuit protection
- Under voltage protection
- Over temperature protection
Flat cables have much greater flexibility to allow for tighter folding and management of cables
12V-2x6 PCIe connector supports ATX 3.0 specifications
The 12+4 pin (12V-2x6) design is capable of withstanding power failure caused by a running graphics card’s instantaneous peak power consumption, whilst providing higher stability and efficiency power output for high-end systems
Designed for 80 PLUS Gold level of efficiency to reduce wasted heat and save on electricity
Silent running 120mm fan with advanced semi-fanless operation
Powerful single +12V rail design, perfect for future high-end component upgrades or overclocking
Advanced protections for safety and security
- Over current protection
- Over power protection
- Over voltage protection
- Short circuit protection
- Under voltage protection
- Over temperature protection
| Cooling | |
|---|---|
| Fan diameter | 12 cm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Performance | |
| On/off switch | Yes |
| Power supply unit (PSU) form factor | ATX |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |
| Purpose | PC/Server |
| Mean time between failures (MTBF) | 100000 h |
| Bearing technology | FDB |
| Design | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |
| Product colour | White |
| Fan diameter | 12 cm |
| On/off switch | Yes |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Power | |
| Total power | 850 W |
| AC input voltage | 90 - 264 V |
| AC input frequency | 47 - 63 Hz |
| Power factor | 0.9 |
| Power Factor Correction (PFC) type | Active |
| Combined power (+3.3V) | 110 W |
| Combined power (+12V) | 846 W |
| Combined power (+5V) | 110 W |
| Max output current (+3.3V) | 20 A |
| Max output current (+12V) | 70.5 A |
| Max output current (+5V) | 20 A |
| Max output current (-12V) | 0.3 A |
| Max output current (+5Vsb) | 2.5 A |
| Power protection features | Over current |
| Efficiency | 89% |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Motherboard power connector | 20-pin ATX |
| Number of SATA power connectors | 8 |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 4 |
| EPS power connector (8-pin) | Yes |
| PCI Express power connectors (6-pin) | 4 |
| Floppy disk drive connector | Yes |
| Cabling type | Fully-Modular |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 150 mm |
| Depth | 140 mm |
| Height | 86 mm |
| Weight | 2.13 kg |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Certificates | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |