We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Seasonic SS-500 L1U power supply unit 500 W 1U Grey
SKU
SS-500L1U
Category: Power Supply Units
| SKU | SS-500L1U |
|---|---|
| EAN | 4711173871859 |
| Manufacturer | Seasonic |
| Availability | Out of Stock |
SS- 500 L1U Active PFC F3
This is an EPS 12 V industrial switch mode power supply with 80 PLUS® Gold efficiency rating. The series comes in two power versions; 500 Watts and 400 Watts. This unit has fully modular cabling and it meets important EMI, EMC and safety standards and with many protection features it is considered to be very safe. With its stability and quality electrical components it is a very reliable and power supply for any kind of industrial application.
This is an EPS 12 V industrial switch mode power supply with 80 PLUS® Gold efficiency rating. The series comes in two power versions; 500 Watts and 400 Watts. This unit has fully modular cabling and it meets important EMI, EMC and safety standards and with many protection features it is considered to be very safe. With its stability and quality electrical components it is a very reliable and power supply for any kind of industrial application.
| Cooling | |
|---|---|
| Fan diameter | 4 cm |
| Performance | |
| On/off switch | Yes |
| Power supply unit (PSU) form factor | 1U |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |
| Purpose | PC |
| Safety | CB, cUL, TUV |
| Mean time between failures (MTBF) | 100000 h |
| Bearing technology | Ball bearing |
| Design | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |
| Safety | CB, cUL, TUV |
| Product colour | Grey |
| Fan diameter | 4 cm |
| On/off switch | Yes |
| Power | |
| Total power | 500 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power Factor Correction (PFC) type | Active |
| Combined power (+3.3V) | 100 W |
| Combined power (+12V) | 480 W |
| Combined power (+5V) | 100 W |
| Combined power (-12V) | 3.6 W |
| Combined power (+5Vsb) | 12.5 W |
| Max output current (+3.3V) | 20 A |
| Max output current (+12V) | 40 A |
| Max output current (+5V) | 20 A |
| Max output current (-12V) | 0.3 A |
| Max output current (+5Vsb) | 2.5 A |
| Power protection features | Over power, Over voltage, Short circuit |
| Efficiency | 87% |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Cabling type | Fully-Modular |
| Safety regulation & standards | |
| Safety | CB, cUL, TUV |
| Weight & dimensions | |
| Width | 100 mm |
| Depth | 235 mm |
| Height | 40 mm |
| Certificates | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |
| Safety | CB, cUL, TUV |